Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Immunitet, przywilej - Immunitet a przywilej - porównanie i opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Immunitet i przywilej to dwie instytucje, które – choć zbliżone – pod pewnymi względami się różnią. Immunitety i przywileje rozwijały się w znaczący sposób w średniowieczu, w gospodarce feudalnej. Współcześnie zmieniło się znaczenie tych pojęć. Przywileje i immunitety oznaczają dziś przede wszystkim pewne uprawnienia dyplomatyczne. Pojęcie immunitetu jest stosowane również w odniesieniu do posłów lub sędziów, którzy są zwolnieni z odpowiedzialności m.in. w sprawach karnych.

W feudalizmie immunitetem nazywał się akt monarchy, który powierzał władzą sądowniczą, administracyjną, wojskową itp. lennikowi (dotychczasowo władzę tę wypełniali urzędnicy królewscy). Dla immunitetu istotna jest więc kwestia „wyłączenia”, „uwolnienia od obciążeń”, co zresztą oznacza łaciński źródłosłów immunitas. Współczesne znaczenie słowa immunitet – czy to w znaczeniu immunitetu poselskiego, czy sędziowskiego – również oznacza swoiste uwolnienie od obciążeń w postaci uwolnienia od odpowiedzialności prawnej w związku ze sprawowaną funkcją. Celem immunitetu jest tutaj ochrona osób na najwyższych stanowiskach państwowych przed negatywnym wpływem, wywieraniem...

Podobne wypracowania