Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Polityka appeasmentu - definicja, charakterystyka, skutki

Przyjmując pewien stopień uproszczenia, można założyć, że tragiczna dla ludzkości druga wojna światowa była możliwa do uniknięcia przy zdecydowanej, twardej i bezkompromisowej postawie ówczesnych mocarstw zachodnich, jak Francja czy Anglia. Ciężko bowiem przypuszczać, iż Hitler, mając świadomość natychmiastowej riposty militarnej państw sprzymierzonych, zdecydowałby się zuchwale wkroczyć zbrojnie do Polski w dniu 1. września 1939 roku. W przedwojennych realiach, o sprzeciwie mocarstw zachodnich wobec agresywnej doktryny III Rzeszy nie było mowy, ze względu na specyficzny rodzaj strategii politycznej, jaką przyjęły w odpowiedzi na kolejne roszczenia Hitlera. Taka polityka, polegająca w dużej mierze na daleko posuniętych ustępstwach wobec III Rzeszy oraz dążeniu do załagodzenie za wszelką cenę międzynarodowych prowokowanych przezeń konfliktów nosi w historiografii nazwę appeasementu.

Twórcą oraz głównym zwolennikiem ideologii appeasementu był  urzędujący od maja 1937 roku, premier brytyjski Neville Chamberlain. Tym śladem otwarcie podążył jego francuski kolega, Eduard Deladier. Dzięki ugodowemu nastawieniu tej brytyjsko-francuskiej koalicji, Hitler nie miał żadnych skrupułów, ani obaw, przed kolejnymi agresjami na państwa sąsiadujące...

Podobne wypracowania