Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jesień Narodów - przyczyny, skutki, geneza. Jesień Narodów w Europie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jesień Ludów, zwana też Jesienią Narodów, to ogół wydarzeń społeczno-politycznych na przełomie lat 80. i 90. XX wieku, które doprowadziły do upadku komunizmu. Zdarzenia te miały miejsce pod koniec 1989 roku i dotyczyły Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie Związek Radziecki „panował” od zakończenia II wojny światowej, ponieważ pozwalały mu na to ustalenia z konferencji Wielkiej Trójki w Jałcie i Poczdamie (porządek jałtańsko-poczdamski).

Kraje „demokracji ludowej” miały specyficzny klimat, w którym o dobrobycie mówić mogli tylko przedstawiciele partii komunistycznej. Nadszedł jednak kryzys ekonomiczny, spowodowany brakiem wydajności produkcyjnej. Gospodarka centralnie planowana zawiodła, a zła sytuacja ekonomiczna państw oraz niedostatek powodowały niezadowolenie społeczne, które było powodem wielu zrywów wolnościowych (czerwiec ’53 w NRD, czerwiec ’56 w Polsce, rewolucja ’56 na Węgrzech, Praska wiosna w Czechosłowacji, marzec ’68, grudzień ’70 i czerwiec ’76 i oraz sierpień ’80 w Polsce).

Większość polskich buntów była krwawo tłumiona, jednak w końcu doprowadziły one do wywalczenia względnej wolności, kiedy to w wyniku strajków...

Podobne wypracowania