Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konserwatyzm - Partie konserwatywne - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Słowo konserwatyzm pochodzi od łacińskiego „conservare” oznaczającego zachowywanie, pozostawianie bez zmian. Początkowo określenie konserwatysta było nacechowane pejoratywnie.  W Stanach Zjednoczonych nazywano tak ludzi, których poziom znajomości spraw społecznych był bardzo niski. Ideologia jest złożona, więc możemy podzielić ją na pięć kategorii: konserwatyzm arystokratyczny, konserwatyzm pragmatyczny, konserwatyzm sytuacyjny, konserwatyzm naturalny, konserwatyzm polityczny.

Partie konserwatywne znajdują się w prawej części strony politycznej. Mają bogatą historię, gdyż przez lata swojego istnienia, czyli mniej więcej od końca XIX wieku, przechodziły ogromne zmiany, a ich popularność wciąż ulegała ogromnym wahaniom. Poparcie straciły tuż po I wojnie światowej, by po wielu ewolucjach wieść partyjny prym w latach '80.

Konserwatyści zakładają, że człowiek jest z natury niedoskonały, więc zdarzają się jednostki dobre i złe, głupie i mądre, dlatego ludzie potrzebują w swoim życiu silnych autorytetów ze strony władz czy religii. Społeczeństwo powinno być mocno zhierarchizowane, tak by ważne urzędy pełniły osoby jak najbardziej kompetentne. Przywiązują wielką wagę do tradycji, ojczyzny i poszanowania kultury, dlatego największe poparcie...

Podobne wypracowania