Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prawo humanitarne - Konwencje genewskie - opracowanie. Czerwony Krzyż - geneza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konwencje genewskie to zbiorcza nazwa kilku umów międzynarodowych podpisanych w Genewie. Dotyczą one przede wszystkim postępowania w czasie wojny, ze szczególnym uwzględnieniem pomocy humanitarnej. Podłożem do stworzenia tego typu dokumentów, były przeżycia pewnego szwajcarskiego kupca-filantropa – Henriego Dunanta – który był świadkiem okrucieństw w trakcie wojny francusko-austriackiej (1959).

Dunant, który na pole walki trafił przypadkiem (realizował swoje projekty w Algierii, jednak potrzebował wsparcia finansowego – postanowił zwrócić się z prośbą do cesarza Napoleona III), zdecydował się pomagać ofiarom wojen. Widok tysięcy martwych oraz umierających w męczarniach żołnierzy spowodował powstanie nowych idei, jak choćby „tutti fratelli” – „wszyscy jesteśmy braćmi”.

Już cztery lata później Szwajcarowi udaje się przekonać kilka znaczących osób, że pomoc humanitarna na polu bitwy jest niesamowicie ważna. W ten sposób powstaje Komitet Pięciu, który zwołuje międzynarodową konferencję. Dochodzi do porozumienia, co daje początek organizacji Czerwonego Krzyża (29 października 1863).

Niespełna rok później idee Dunanta doprowadziły do stworzenia...

Podobne wypracowania