Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie - OBWE - cele, zadania, misje

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

OBWE to regionalna (terytorium Europy) organizacja międzynarodowa zrzeszająca wszystkie państwa europejskiej oraz dodatkowo: Stany Zjednoczone, Kanadę, Armenię, Azerbejdżan, Gruzję, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan. Są one bowiem sygnatariuszami Aktu końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie z 1975 roku.

Piętnaście lat później (Konferencja w Kopenhadze, 1990 r.) postanowiono, że Konferencja zostanie przekształcona w stałą organizację – nastąpiło to 1. stycznia 1995 roku.

Powstała w ten sposób Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w której wyróżnić można trzy typy organów. Najważniejsze z nich to te, które mają charakter polityczny.

Zaliczyć do nich można: Spotkania Szefów Państw i Rządów (szczyty OBWE organizowane co dwa lata, podczas nich określane są działania instytucji), Konferencje Przeglądowe (organizowane co dwa lata konferencje, w trakcie których oceniana jest realizacja dotychczasowych aktów prawnych organizacji oraz tworzone są nowe), Rada Ministerialna (organ powstały w miejsce Rady KBWE, który jest głównym miejscem konsultacji i podejmowania decyzji organizacji; spotkania minimum raz...

Podobne wypracowania