Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Embargo handlowe - Embargo - co to znaczy embargo? Definicja, znaczenie, przykłady embarga

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Embargo to pojęcie z zakresu stosunków międzynarodowych. Dotyczy przede wszystkim sfery ekonomicznej, choć powodowane jest, najczęściej, złymi stosunkami między stronami (państwami). Termin ten oznacza zakaz wymiany handlowej (import, eksport) określonymi produktami bądź ogólną blokadę handlu między dwoma krajami. W dawnych czasach embargo stanowiło zapowiedź, bądź było wprowadzane już po wypowiedzeniu wojny danemu państwu. Miało na celu doprowadzenie gospodarki danego kraju do zachwiania, co stanowiło element nacisku – przyspieszało poddanie się czy też dojście do porozumienia.

Wyróżnić można kilka rodzajów embarga. Poza embargiem handlowym, występuje również blokada przepływu ludności bądź środków transportu międzynarodowego. W handlu zastosować można: całkowitą blokadę wymiany z jakimś państwem; zakaz przepływu konkretnych towarów (partial embargo) lub podniesienie cła na przewóz produktów z danego państwo, co stanowi jego handlową dyskryminację.

Najczęściej blokadę handlową nakłada się na kraje, które: nie szanują zasad polityki międzynarodowej albo praw człowieka, posiadają duży współczynnik przemytu (na przykład narkotyków), uczestniczą w nielegalnym handlu bronią lub zarządzane...

Podobne wypracowania