Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Osoba prawna - definicja, opis, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Osoba prawna to jeden z podstawowych podmiotów stosunków cywilno-prawnych, osobą prawną, zgodnie z art. 33. Kodeksu Cywilnego, jest Skarb Państwa i jednostki organizacyjne, którym osobowość prawna została przyznana na mocy dodatkowych przepisów. Osobowość prawną przyznaną dodatkowymi przepisami mają m.in. różnego rodzaju firmy, zarówno spółki akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością, jak i przedsiębiorstwa państwowe, także różnego rodzaju fundusze czy spółdzielnie. Co więcej, osobami prawnymi może być także partia polityczna, związek zawodowy, stowarzyszenie, kościół, także jednostki badawczo-rozwojowe i inne. Do osób prawnych nie zalicza się szkół, jednostek wojskowych, urzędów, spółek cywilnych, wspólnot mieszkaniowych.

Warto dodać, że Kodeks Cywilny dosłownie wymienia tylko jedną osobę prawną - Skarb Państwa, natomiast funkcjonowanie i istnienie pozostałych osób prawnych jest zawarte w odpowiednich ustawach, np. Prawo o szkolnictwie wyższym, prawo spółdzielcze, Kodeks spółek handlowych itp. 

Osoby prawne posiadają pełną zdolność prawną oraz zdolność do czynności prawnych (także zdolności procesowe i sądowe). Prowadzą one swoją...

TAGI: Polska prawo

Podobne wypracowania