Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Odpowiedzialność konstytucyjna i polityczna - porównanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Odpowiedzialność konstytucyjna i polityczna to rodzaje odpowiedzialności osób na najwyższych stanowiskach państwowych. Odpowiedzialność polityczna dotyczy przede wszystkim premiera i pozostałych członków rząd, natomiast odpowiedzialność konstytucyjna dotyczy zarówno premiera i ministrów, jak i prezydenta oraz wyższych urzędników administracji państwa oraz w ograniczonym zakresie posłów i senatorów.

Podstawową różnicą między tymi dwoma typami odpowiedzialności jest ich przyczyna - odpowiedzialność polityczna jest odpowiedzialnością, jaką ponoszą ministrowie za swoją działalność polityczną przed parlamentem. Odpowiedzialność ta jest więc związana ze skutecznością i kierunkami prowadzonej polityki. Odpowiedzialność konstytucyjna wiąże się natomiast z naruszeniem przepisów ustaw lub konstytucji (złamania prawa) w trakcie sprawowania stanowiska politycznego.

Kwestią różnicującą odpowiedzialność polityczną i konstytucyjną jest także przebieg procedury pociągania do odpowiedzialności. Wyrazem odpowiedzialności politycznej jest uchwalenie wobec poszczególnego ministra lub wobec całego rządu jest nieudzielenie wotum zaufania lub udzielenie wotum nieufności (w obecności przynajmniej połowy całkowitej...

Podobne wypracowania