Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czystki etniczne - czym są czystki etniczne? Definicja, opis, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Czystki etniczne to zbiorcza nazwa działań podejmowanych przez jakieś państwo (bądź grupę ludzi, która posiada władzę), w celu usunięcia konkretnej nacji lub grupy etnicznej. Pojęcia tego nie można mylić z ludobójstwem, które jest hasłem o wiele szerszym ani też ze zbrodnią wojenną, która nie jest nakierowana na konkretną grupę etniczną, a popełniana jest przeciw ogółowi. Oczywiście działa to tylko w jedną stronę – nie każde ludobójstwo jest czystką, ale każda czystka jest ludobójstwem. Podobnie jest w kwestii zbrodni wojennej.

Takie uściślenie znaczenia danego hasła jasno określa jego zakres i cechy charakterystyczne, a co za tym idzie – pozwala uniknąć błędów znaczeniowych. Jakie zatem są główne cechy czystki? Przede wszystkim jest to fizyczny atak na daną grupę, najczęściej bezbronną. Jest on zaplanowany, wymierzony w konkretne osoby, które spełniają „warunki” takie jak wyznawana  przez nie religia czy narodowość. Napad tego typu ma tylko jeden cel – całkowitą eliminację. Zdobycie terytorium czy łupów wojennych jest jedynie dodatkowym profitem.

Najbardziej znanym przykładem czystki etnicznej jest hitlerowski zamiar eksterminacji Żydów. Holokaust...

Podobne wypracowania