Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czystki etniczne - Kosowo - konflikt, wojna. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mianem „czystki etnicznej” nazywane są zaplanowane ataki jednej ze stron konfliktu na (najczęściej bezbronną) grupę osób konkretnego wyznania bądź przynależności etnicznej. Jest to najważniejsza z cech, jakie odróżniają czystkę od ludobójstwa.

Jednym z przykładów ataków na tle etnicznym są zdarzenia, które miały miejsce w Jugosławii, w drugiej połowie XX-tego wieku. Kosowo (za sprawą różnych ugrupowań) starało się uzyskać niepodległość, jednak nieposłuszeństwo wobec władz Belgradu doprowadziła do wielu represji. Demonstracje były brutalnie tłumione, a zwolenników niezależnego Kosowa skazywano na wieloletnie więzienie. Dało to początek powstaniu Armii Wyzwolenia Kosowa (UÇK). Była ona słabo zorganizowana i zajmowała się jedynie walką partyzancką. Zasłynęła głównie atakami bombowymi na Jugosłowian – co z kolei wywoływało coraz większe represje na ludności Kosowa.

Taki stan rzeczy obniżał poparcie dla Armii Wyzwolenia Kosowa wśród ludności, ponieważ cywile bali się odwetu Serbów. Jak widać, ciężko wywnioskować, kto tak naprawdę był katem, a kto ofiarą. Obie strony prowadziły ataki na grupy etniczne przeciwników, jednak zdecydowanie więcej strat odnosili kosowscy...

Podobne wypracowania