Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Oświadczenie woli - definicja, opis, znaczenie, rodzaje

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Oświadczenie woli oznacza chęć danego człowieka do wywołania, zmiany lub ustania stosunku prawnego. Zgodnie z art. 60. Kodeksu cywilnego oświadczeniem woli jest każde ujawnienie woli w sposób dostateczny - może być to zrobione w formie ustnej, pisemnej, współcześnie także elektronicznej. Warto zaznaczyć, że art. 65. Kodeksu wskazuje, że w każdym przypadku należy odczytywać oświadczenie woli niekoniecznie wyłącznie w sposób dosłowny, ale z uwzględnieniem okoliczności, zasad życia społecznego, a w przypadku umów - także motywacje i cele stron.

Akt oświadczenia woli nie jest jedynie zachowaniem człowieka - jest on bardziej złożonym procesem, na który składają się m.in. motywacje autora, pobudki, kwestie psychologiczne, rola okoliczności zewnętrznych, także oczywiście samo uzewnętrznienie, wyrażenie własnej woli. 

Dla ważności oświadczenia woli konieczne jest spełnienie trzech podstawowych warunków. Po pierwsze, oświadczenie musi być swobodne, co oznacza, że nie powstało ono w wyniku zastosowania przymusu fizycznego. Po drugie - musi być zrozumiałe, czyli po przeczytaniu/usłyszeniu oświadczenia możliwe jest ustalenie konkretnej woli autora. Po trzecie, oświadczenie woli musi być także składane na poważnie (na serio)...

Podobne wypracowania