Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Leonid Breżniew - Doktryna Breżniewa - definicja, opis, zasady funkcjonowania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Doktryna Breżniewa została wprowadzona w życie we wrześniu 1968 roku. Była ona polityczno-wojskowym systemem działania przyjętym przez ZSRR oraz państwa satelickie, który aż do obalenia bloku wschodniego uznawany był za jedną z jego czołowych zasad. Doktrynę tę stworzono przede wszystkim dla usprawiedliwienia interwencji wojsk Układu Warszawskiego w sierpniu 1968 roku na terenie Czechosłowacji, gdzie od stycznia panowała tak zwana „Praska wiosna”.

Głównym założeniem doktryny było zaprowadzenie porządku oraz pomoc braciom-komunistom w przypadku niepokojów społecznych, które mogłyby prowadzić do zmian społeczno-politycznych w jednym z państw bloku. W rzeczywistości owa pomoc oznaczała usprawiedliwienie każdego wkroczenia wojsk na terytorium państw członkowskich Układu Warszawskiego jako tzw. pomocy w walce z wrogą kulturą i ideologią, które dezorganizują życie społeczne państwa socjalistycznego – stąd też najazd na Czechosłowację, w której od stycznie 1968 roku zdecydowanie zliberalizowano sferę polityczną. Inne określenie tego systemu – jakże trafne – to: doktryna o ograniczonej suwerenności. Jednak najczęściej stosowaną nazwą jest właśnie doktryna Breżniewa, od nazwiska ówczesnego Sekretarza...

Podobne wypracowania