Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kraje rozwijające się - przykłady, czynniki kategoryzacji, cechy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kraje rozwijające się, czyli takie, w których rozwój gospodarczy jest na dość wczesnym stadium, zwłaszcza w porównaniu z państwami kapitalistycznymi, to przede wszystkim reprezentanci Afryki (niemal cały kontynent), Azji Południowej, Oceanii oraz częściowo Ameryki Południowej (choć tu sytuacja jest zdecydowanie lepsza).

Pojęcie to jest ściśle połączone z terminem „państwa trzeciego świata”, czyli kraje, które nie uczestniczyły w zimnej wojnie po żadnej ze stron. Jest to spowodowane głównie tym, że większość państw rozwijających się dopiero po II wojnie światowej uzyskała niepodległość. Dlatego też oba terminy ukuto w latach 50. XX wieku.

Teoretycznie kraje rozwijające się to te, w których ponad 75% społeczeństwa mieszka na wsi, żyjąc w ciężkich warunkach i nie będąc zaawansowanymi technicznie. Rozwój ich gospodarki jest na niskim poziomie i nie łączy się ona z gospodarką światową. Rynek wewnętrzny również nie jest wykształcony, a przemysł skupia się najczęściej na wydobyciu surowców naturalnych. Jednak w dzisiejszej statystyce panuje wiele różnych kryteriów, które nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, do jakiej grupy przynależą kraje średnio rozwinięte.

Najczęściej...

Podobne wypracowania