Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dekolonizacja - przyczyny i skutki dekolonizacji na świecie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dekolonizacja to proces nadawania niepodległości krajom pozostającym pod panowaniem innego państwa. Przez wieki, od wypraw Krzysztofa Kolumba aż po połowę XX wieku, europejskie potęgi władały większością terytoriów na całej Ziemi. Oczywiście czerpano z tego przede wszystkim zysk – wykorzystywano zarówno złoża surowców naturalnych, jak i lokalną ludność. Właśnie wyzysk i maksymalizacja zysków były celem posiadania kolonii. Niektóre imperia kolonialne, jak choć Wielka Brytania, starały się chociaż w niewielkim stopniu wpłynąć na rozwój państwa, które mają pod swoją „opieką” – starano się rozwijać przemysł, wydobycie surowców, ale także budowano szkoły, uczono tubylców podstaw demokracji, by mogli oni zarządzać danym krajem (oczywiście pod komendę Imperium). Inną polityką kolonialną był czysty wyzysk, który stosowała między innymi Francja – jeśli starano się rozwijać cokolwiek w kolonii, miało to na celu jedną z dwóch rzeczy: albo służyło poprawie warunków życia kolonialistów, albo zwiększało wydobycie surowców naturalnych.

Taką sytuację można było obserwować przede wszystkim w Afryce, gdyż ludność amerykańska dość szybko zaczęła żyć własnym życiem,...

Podobne wypracowania