Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Komunizm - Partie komunistyczne - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Nazwa „komunizm” wywodzi się od łacińskiego wyrazu „communis” i oznacza „wspólny”. Jest to ideologia, która za cel obrała sobie niemal całkowite zniesienie własności prywatnych, a tym samym wspólnotę pracy, konsumpcji i środków produkcji. Wywodzi się z socjalizmu, od którego oddzielił się pod koniec XIX wieku. Jego początków możemy jednak doszukiwać się już u Platona, który w swoim „Państwie” uznaje za idealne wspólnotowe wzorce ustroju społecznego. Pierwszą wspólnotą komunistyczną była Komuna Paryska utworzona w 1871 roku.

Partie komunistyczne działają zgodnie z zasadami ustalonymi przez Lenina. Według nich rozwój społeczeństwa jest niemożliwy, gdyż blokują go nieporozumienia wynikające z podziałów klasowych, dlatego koniecznym jest ich zniesienie. Wszyscy obywatele powinni być traktowani tak samo, ale by tak było, należący do wspólnoty powinni mieć wspólny majątek. Swoich zwolenników partia ma najczęściej wśród proletariatu, czyli klasy nieposiadającej. Opowiadają się za gwałtownymi, rewolucyjnymi zmianami, gdyż tylko w taki sposób, można dokonać burzliwej przemiany społecznej. Zdaniem komunistów, pluralizm...

Podobne wypracowania