Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Olszewski - biografia, życiorys - strona 2

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

września 1977). Brał także udział w doradztwie Krajowej Komisji Porozumiewawczej NSZZ „Solidarność” (od 1981 Komisja Krajowa) jak również zarządu Regionu Mazowsze. 

Po wprowadzeniu stanu wojennego uczestniczył w procesach przeciwko organizatorom strajków, m.in. : Lecha Wałęsy, Zbigniewa Bujaka i Zbigniewa Romaszewskiego. W 1983 roku zainicjował oświadczenie NSZZ „Solidarność” i związków branżowych o proteście przeciwko zakazaniu działalności związków zawodowych w Polsce. W 1984-85 roku na mocy upoważnienia prymasa Glempa pełnił funkcje oskarżyciela posiłkowego w procesie dotyczącym zabójców ks. Jerzego Popiełuszki. 

Jan Olszewski został Prezesem Rady Ministrów w 1991 roku. W swoich deklaracjach opowiadał się za spowolnieniem prywatyzacji majątku państwowego, dekomunizacja w MON i MSW m.in. UOP oraz Policja. Założył także w 2005 roku federacyjną partię- Ruch Patriotyczny wspólnie z Antonim Macierewiczem, Gabrielem Janowskim. Zastępował ponownie przewodniczącego Trybunału Stanu w latach 2005-2006 a w 2007 roku został szefem komisji weryfikacyjnej WSI. 

Podobne wypracowania