Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

PAX - Stowarzyszenie PAX - założenie, cele

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stowarzyszenie PAX ze względu na szerokie spektrum postaw, jakie reprezentowali jego członkowie oraz osobę swojego (przez znakomitą większość istnienia) przewodniczącego, zaliczana jest obecnie do najbardziej kontrowersyjnych organizacji, jakie działały w Polskiej Republice Ludowej przez cały okres dominacji komunizmu.

W roku 1947 działacze przedwojennego Obozu Narodowo-Radykalnego „Falanga” (ONR „Falanga”) skupieni wokół Bolesława Piaseckiego, a więc głównie nacjonaliści nastawieni negatywnie do władz komunistycznych, z inicjatywy Towarzysza Wiesława, czyli wpływowego już wówczas działacza Władysława Gomułki założyli Stowarzyszenie PAX. Miało ono charakter świecko-katolickiej organizacji politycznej, która w założeniach jej twórców pełniła rolę „pomostu” pomiędzy rodzącym się komunistycznym systemem władzy w powojennej Polsce a sceptycznie nastawionym do niej, wciąż szeroko związanym z kościołem katolickim, społeczeństwem polskim.

Na pierwszym etapie działalności PAX-u tworzyli ją głównie katolicy, którzy pomimo zasadniczych różnic pomiędzy doktrynami swojej wiary a ideologią marksistowsko-leninowską deklarowali zarówno przywiązanie do Kościoła, jak i poparcie...

Podobne wypracowania