Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojna dwóch róż w Anglii - skutki, przebieg, przyczyny

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tragiczne w skutkach następstwa wojny stuletniej oraz rozpoczęcie procesu głębokich przemian społecznych w Anglii, legły u podstaw wybuchu długotrwałego konfliktu o władzę nad Anglią. W wyścigu po koronę stanęły dwa najbardziej wpływowe wielkie rody arystokratyczne w Anglii, czyli Yorkowie oraz Lancasterowie. Wojna toczona pomiędzy nimi w latach 1455-1485 przeszła do historii pod nazwą Wojny Dwóch Róż, bowiem w herbach obu rodzin znajdowały się właśnie kwiaty róży - biała u Yorków i czerwona u Lancasterów.

Panujący od roku 1422 na tronie angielskim król Henryk VI Lancaster odziedziczył po swoim francuskim dziadku chorobę umysłową, dlatego kiedy jego żywot zbliżał się do końca, Yorkowie byli niemal pewni, że to ich przedstawicielowi przypadnie w udziale sukcesja po nim. Bezpośrednim powodem buntu Yorków, który zarazem rozpoczął Wojnę Dwóch Róż, było niespodziewane ujawnienie przez królową Małgorzatę Andegaweńską jej męskiego potomka, co do którego pojawiły poważne wątpliwości odnośnie pochodzenia z prawego łoża.

Głównym architektem nadchodzących wydarzeń okazał się być Richard Neville - zaufany doradca polityczny Yorków, który to doprowadził w roku 1460 do obalenia...

Podobne wypracowania