Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

IX nadzwyczajny zjazd PZPR (14-20.07.1981 r.)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W dniu 14 lipca 1981 r. rozpoczęły się obrady IX zjazdu PZPR. Jeden z czołowych działaczy partii Kania rozpoczął od krytyki polityki gospodarczej którą realizowano w Polsce w latach siedemdziesiątych. Uznał on działania Solidarności za komunistyczne. Kania był przeciwny zamianom ustrojowym za pomocą syndykalizmu, był przeciw zastosowaniom kryteriów przynależności partyjnej jeśli chodziło o sprawy kadrowe. Jego niezadowolenie wynikało przede wszystkim z powolnego upadku partii.

Okazało się, że PZPR jest tworem słabym i skłóconym w którym osobiste tendencje poszczególnych działaczy dokuczają spójności partyjnej. Z kolei głośne okazało się wystapienie Rakowskiego, który ostro skrytykował partię i Solidarność. Był zdania, ze partia winna przewodzić natomiast ważnym i istotnym elementem miały być również samorządy robotnicze. Na zjeździe uchwalono nowy statut PZPR który rozpoczął powolną demokratyzację partii. Został wybrany nowy komitet , I sekretarzem został Kania. W skład Biura Politycznego weszli Barcikowski, Jaruzelski, Kania i Olszowski. Olszowski wraz z Siwakiem i Milewskim reprezentowali skrzydło dogmatyczne partii, liberałowie nie mieli prawa głosu. Na zjeździe padło wiele deklaracji i inicjatyw dotyczących...

Podobne wypracowania