Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Learning is fun: description of a picture - Uczenie się jest fajne: opis obrazka

knowledge, education, learning, media, Internet, future, picture, description, picture description

In this interesting and at the same time funny picture, we can see a toddler 'reading' a newspaper. It is probably a boy of two or three. He is wearing colorful pajamas with numbers on them. There is TV next to him. In the distance, we can recognize shapes of a framed picture. This photo is great, because it shows the kids' eagerness to learn and its curiosity which stands for a good sign for the future.

Educating children is probably the most important task in the world. To evolve and make progress, our children need to be smart, know a lot. They should want to accept challenges and experiment with everything they encounter. They need to be passionate about science or humanistic, so all of our scientific and cultural achievements would survive – kids are the future, also the future for the past (tradition). The biggest problem, as it comes to educating young children, is their lack of motivation and interest. During most of the lessons at school, they get bored easily and cease to pay attention to what is said.

This is a shame, because today we have better access to all kinds of information and great opportunities to broaden our knowledge. We can use the Internet, go to a very well-equipped library or a bookstore, test our knowledge in many competitions. Kids today are offered so many interesting ways to learn but they just don't use the tools they are presented with. It is important to motivate kids that learning and being smart is fun. We have to teach them in a interesting way and to make sure they will be passionate about learning and knowledge. Children need to feel that they want to know more about world and, which is also very important, try to find information they need on their own, so they could get to know how to be self-reliant.

As for the other question – I don't really think we can control everything children watch or read online. We can explain and tell our kids how to use World Wide Web rationally and safely, but we can never be sure that they won't visit or watch something they shouldn’t. There are of course some applications which can monitor child’s actions and we can always change their settings and make browsing the Internet safer for the child. But that is all we can do. I am convinced, we have to come up with some rules but also trust our kid that they will use this, really useful medium, in a reasonable way.

Tłumaczenie

Na tej interesującej, a zarazem śmiesznej, fotografii możemy zobaczyć malucha czytającego gazetę. Jest to prawdopodobnie chłopak, który ma około dwóch czy trzech lat. Ma ubraną kolorową piżamę z numerkami. Obok niego znajduje się telewizor. W tle możemy również rozpoznać kształty oprawionego w ramkę obrazu. Ta fotografia jest świetna, ponieważ ten dzieciak już zaczyna przeglądać gazetę, a to jest dobrym znakiem na przyszłość.

Edukacja dzieci to prawdopodobnie najważniejsza rzecz na świecie. Aby się rozwijać i iść z postępem, nasze dzieci muszą być inteligentne, wiedzieć dużo, chcieć podejmować wyzwania oraz ze wszystkim eksperymentować. Muszą czuć pasję do przedmiotów ścisłych lub humanistycznych, aby nasze osiągnięcia naukowe i kulturowe przetrwały. Największym problemem nauczania małych dzieci jest czasami brak motywacji i zainteresowania. Podczas większości lekcji w szkole dzieciaki nudzą się i przestają uważać.

To wielka szkoda, ponieważ w dzisiejszych czasach mamy lepszy dostęp do informacji i świetne możliwości pogłębiania naszej wiedzy. Możemy wykorzystać Internet, pójść do dobrze zaopatrzonej biblioteki albo księgarni, sprawdzić naszą wiedzę w wielu konkursach. Dzieciaki dzisiaj mają dużo interesujących sposobów na naukę, ale nie wykorzystuję narzędzi, które mają. Rzeczą ważną jest motywowanie dzieci i przekonanie ich, że nauka i bycie mądrym też może być fajne. Musimy uczyć ich w interesujący sposób i upewnić się, że podejdą z pasją do nauki i wiedzy. Dzieci muszą czuć, że pragną dowiedzieć się więcej o świecie oraz, co jest również bardzo ważne, muszą wiedzieć, że informacji muszą szukać na własną rękę.

Co zaś do kolejnego pytania – nie sądzę, żebyśmy byli w stanie kontrolować wszystko, co dzieci oglądają, bądź czytają w Internecie. Możemy wyjaśnić i powiedzieć dzieciom, jak używać sieci rozsądnie i bezpiecznie, ale nie możemy być pewni, że nie wejdą nigdzie lub nie zobaczą czegoś, czego nie powinni. Istnieją programy, które monitorują czynności dziecka na komputerze i możemy zmieniać ich ustawienia i sprawić, że surfowanie po Internecie będzie bezpieczniejsze, ale to wszystko, co możemy zrobić. Sądzę, że musimy wprowadzić zasady i zaufać naszemu dziecku, że wykorzysta to, naprawdę przydatne, medium w rozsądny sposób.

Podobne wypracowania do Learning is fun: description of a picture - Uczenie się jest fajne: opis obrazka