Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Arthur Conan Doyle - biografia, życiorys

Arthur Conan Doyle urodził się 22 maja 1859 roku w Edynburgu. Dzieciństwo artysty nie było radosne ani szczęśliwe. Pochodził z ubogiej arystokratycznej rodziny. Ojciec chłopca był uzależniony od alkoholu, znęcał się nad swoimi bliskimi.

Mimo trudnego startu życiowego, Doyle nie poddał się i dbał o swój rozwój. Najpierw został wysłany przez rodziców do katolickiej szkoły średniej, następnie pobierał lekcje w Stonyhurst College. Rozpoczął w Edynburgu studia medyczne, które z powodzeniem ukończył. Po zakończeniu edukacji założył własną praktykę lekarską, prowadził ją aż do roku 1890. Nie wiadomo, czy wyuczony zawód nie dawał mu wystarczającej satysfakcji i szczęścia, ale po kilku latach Doyle całkowicie zaprzestał leczenie pacjentów. Wtedy poświęcił się literaturze i rozwijaniu swoich pisarskich umiejętności.

Mimo iż odebrał wykształcenie medyczne, bardzo interesował się poezją i szeroko pojętą literaturą. Warto dodać, że już podczas studiów artysta podejmował pierwsze próby pisarskie. Mając niespełna dwadzieścia lat, opublikował teksty w czasopiśmie „Journal Chambres”. W roku 1885, gdy jeszcze prowadził praktykę lekarską, poznał swoją przyszłą żonę. Była nią Louis Howkins. Niestety ich małżeństwo nie trwało długo. Kobieta zachorowała na gruźlicę i zmarła w roku 1906. Rok później mężczyzna poślubił Elizabeth Leckie. Kilka lat potem zakochał się w innej kobiecie, Louis Jean, jednak był to związek platoniczny, oparty wyłącznie na romantycznych uczuciach. Arthur Conan Doyle miał ze swoich związków pięcioro dzieci. Po śmierci pierwszej żony pisarz przeżył swoiste załamanie wiary w sens życia. Potrzebował zrozumienia i akceptacji. Na jego drodze stanęli wówczas ludzie, dzięki którym poznał spirytyzm. Ruch ten zakładał reinkarnację oraz istnienie człowieka rozumnego w każdej żywej istocie. Do końca życia Doyle był gorącym entuzjastą spirytyzmu.

Artysta napisał wiele wspaniałych książek, które są znane i popularne do dziś. Pisywał powieści oraz opowiadania. Jego najbardziej znanym dziełem jest niewątpliwie cykl opowieści o detektywie Sherlocku Holmesie („Przygody Sherlocka Holmesa”, „Wspomnienia Sherlocka Holmesa”, „Powrót Sherlocka Holmesa” oraz „Kroniki Sherlocka Holmesa”.). Do innych znanych dzieł należą między innymi też: „Dolina trwogi”, „Pies Baskervilleów” czy też „Znak czterech”.

Arthur Conan Doyle zmarł 7 lipca 1930 roku w Crowbourgh.

Podobne wypracowania do Arthur Conan Doyle - biografia, życiorys