Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Emil Zola „Nana” - charakterystyka głównych bohaterów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Emil Zola jako wybitny przedstawiciel naturalizmu pokazywał przedstawicieli proletariatu żyjących w nędznych mieszkaniach, pracujących w trudnych warunkach, których zachowania były determinowane przez popęd seksualny oraz instynkt przetrwania. Zola pokazywał w swoich powieściach nierówność społeczną oraz wyzysk.

Tytułowa bohaterka Nana naprawdę nazywa się Anna Coupeau. Jest prostytutką, która zdobywa sławę poprzez swoją rolę w teatrze. W jednej ze scen występuje zupełnie naga – występ ten przynosi jej rozgłos, staje się kochanką największych osobistości w mieście. Anna jest piękna, jej ciało magnetyzuje i przyciąga mężczyzn. Jednocześnie jest przedstawicielką proletariatu, kreacja jej postaci symbolizuje niższe klasy społeczne. Jest coś, co wyróżnia Nanę spośród innych kurtyzan – przynosi pecha swoim kochankom. Jedni bankrutują, inni giną śmiercią samobójczą. Taki obrót spraw należy interpretować jako przewidywania Zoli, który prorokował ostateczne zwycięstwo proletariatu - tutaj symbolizowanego przez Nanę - nad burżuazją.

Postaciami drugoplanowymi są kochankowie Nany: Filip Hugon jest w wyniku kradzieży dokonanej dla Anny jest skazany na więzienie, a jego młodszy brat popełnia samobójstwo....

Podobne wypracowania