Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Matejko „Unia Lubelska” - opis obrazu, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jeden z najsłynniejszych obrazów Matejki został ukończony w 1869 roku, praca nad nim trwała pięć lat. Artysta chciał uświetnić swym dziełem obchody trzechsetnej rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej. Artysta przedstawił na obrazie moment uroczystego zawarcia unii przez przedstawicieli trzech narodów: Polski, Litwy oraz Rusi.

Centrum obrazu stanowi postać króla Zygmunta Augusta, który w uniesionej wysoko dłoni trzyma krucyfiks. Obok króla znajdują się prymas polski Jakub Uchański oraz kasztelan Marcin Zborowski, który wypowiada słowa przysięgi. Zborowski jedną rękę trzyma na Ewangelii, w drugiej dzierży dokument z tekstem aktu unii. W rzeczywistości kasztelan krakowski nie żył od 4 lat, ale przez cały czas swej kariery politycznej był gorącym zwolennikiem ujednolicenia podstaw ustrojowych Polski i Litwy. Matejko w uznaniu jego zasług uczynił go jedną z centralnych postaci swego dzieła. W tle, za Zborowskim, klęczy książę Mikołaj Radziwiłł, jego atrybutem jest obnażony miecz, który symbolizuje przyszłą wrogość wobec króla. Radziwiłł jako jedyny litewski senator nie złożył podpisu pod aktem unii. W tle widać pozostałych zgromadzonych na sali senatorów.

W tłumie odnaleźć można ubranego na czarno, brodatego mężczyznę....

Podobne wypracowania