Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bajka - Bajka jako gatunek literacki. Ewolucja bajki od starożytności do współczesności

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bajka to bardzo charakterystyczny gatunek literacki. Te wierszowane utwory często ukrywają pewne przymioty ludzkiej natury za postaciami zwierząt, a nawet za przedmiotami. Jeszcze jedną ich ważną cechą jest to, że zawierają morał, czyli pouczenie. Dlatego można uznać je za utwory dydaktyczne.

Za ojca bajek uznaje się Ezopa. Żył on ok. VI w. p.n.e. w starożytnej Grecji. Jest on postacią na poły legendarną, tak naprawdę niewiele wiadomo o jego życiu. To właśnie jemu przypisuje się stworzenie bajki zwierzęcej, czyli odmiany, która pod postaciami naszych braci mniejszych ukazuje ludzkie ułomności. Z jego utworów wypływa często smutna i gorzka prawda o naturze człowieka. Drugim starożytnym twórcą bajek, o którym mówi tradycja, był Fedrus. Żył on na przełomie I w. p.n.e. i I w. n.e. Jego utwory były mocno krytyczne, pisane językiem prostym i czytelnym. Przez swoje dzieła naraził się najważniejszym mieszkańcom Wiecznego Miasta, dlatego został skazany na zapomnienie, gdyż jego twórczość była celowo pomijana.

Oświecenie, jako epoka literacka, powróciło do korzeni antyku. Bajka ponownie stała się niezwykle popularna, a szczególny nacisk został położony na jej dydaktyczną funkcję. W Polsce najwybitniejszymi twórcami...

Podobne wypracowania