Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Władysław Broniewski „Bagnet na broń” - liryka apelu. Odzew do narodu polskiego w wierszu - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Władysław Broniewski to poeta żyjący w drugiej połowie XX-tego wieku. Utwór „Bagnet na broń” powstał w kwietniu 1939 roku, kiedy nastroje polityczne w ówczesnej Europie były napięte i powoli stawało się oczywiste, że nie można uniknąć kolejnej „Wielkiej Wojny”.

Władysław Broniewski, już jako dojrzały poeta, doskonały obserwator, ale także były żołnierz wyczuwał, że agresja hitlerowskiej potęgi na Polskę zbliża się nieuchronnie. W związku z tym, pisząc „Bagnet na broń” wystosował apel do narodu.

Wiersz ten ma charakter patetyczny. Utwór został nazwany „poetyckim rozkazem mobilizacyjnym”. Broniewski od pierwszych strof roztacza przed czytelnikiem ponurą wizję: „Kiedy przyjdą podpalić dom, ten, w którym mieszkasz – Polskę”. Poeta posługuje się czasem przyszłym, niemalże wprowadza pomiędzy wersami ukryte pytanie: jak zareagujesz, gdy Twój kraj zostanie zaatakowany?

Obecność środków artystycznego wyrazu; metafor: „rzucą przed siebie grom” czy „runą żelaznym wojskiem” oraz epitetów: „żelazne wojsko”, „więzienny chleb”, czy oksymoronów: „smakował gorzko” obrazuje opisywaną sytuację....

Podobne wypracowania