Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Charles Baudelaire „Albatros” - interpretacja, opracowanie wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Autorem wiersza pt.: „Albatros” jest Charles Baudelaire. Poeta określił w nim swój światopogląd dotyczący sposobu postrzegania sztuki i autora w świecie, rzeczywistości modernizmu w Europie.

Trzy pierwsze strofy stanowią opis ptaka – albatrosa – którego załoga statku schwytała dla zabawy. Albatros jest stworzeniem bardzo okazałym, ma ogromne skrzydła. Lata w chmurach, ponad taflą wody i głowami marynarzy („co śladem okrętu/ polatuje”). Autor określa go ptakiem „daleko lotnym”, co świadczy o jego niebywałej sile, ale również wytrwałości. Jego potęga pryska, gdy zostaje schwytany. Zniewolone ptaki są wtedy „osaczone”, „niezdarne”, „zhańbione”, „bezradne”. Podmiot liryczny zwraca się do albatrosa, w strofie trzeciej, słowami: „(...) O jakiż jesteś marny, jaki szpetny z bliska”. Król nadmorskich przestworzy po zetknięciu się z lądem lub pokładem statku, staje się pośmiewiskiem; przedrzeźnia go byle żeglarz, naśladując jego nieudolne ruchy.

Strofa czwarta nadaje zdarzeniom opisanym w trzech poprzednich nowe znaczenie. Albatros jest symbolem poety, który w przestworzach jest wielki – „podobny księciu na obłoku”...

Podobne wypracowania