Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bitwa pod Wiedniem - odsiecz wiedeńska. Bitwa polsko-turecka pod Wiedniem

bitwy, Jan III Sobieski, Polska, Turcja, konflikty

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Polska odsiecz oraz bitwa pod Wiedniem ma znaczenie nie do przecenienia. Był to bowiem kres polityki tureckiej opartej na ekspansji na zachód.

Wiek XVII do roku 1683 był dla państwa tureckiego niezwykle pomyślny. W swym pochodzie na zachód zajęli tereny nadbałkańskie, księstwa rumuńskie, zdobyli Kretę, a po pokonaniu Austrii. również część Węgier. Turcja zagarnęła ponadto również Siedmiogród, a po uderzeniu na Polskę w roku 1672, również Podole znalazło się w ich rękach. Z powodu Ukrainy (hetman Piotr Dobroszenko uznał zwierzchnictwo tureckie) w latach 1677-1681 z imperium tureckim walczyła Rosja. Bezpośrednią przyczyna wyprawy na Wiedeń było powstanie antyhabsburskie na pozostałej w rękach Austrii terenach Węgier.

Strona Polska, mimo zwycięstwa pod Chocimiem w roku 1673, zabiegała o stworzenie koalicji antytureckiej w celu ostatecznego wyparcia ich z Europy. Jednak zarówno Francja jak i Rosja oraz Austria nie były skore do współpracy. Habsburgowie dopiero wiedząc o nieuchronnej, zbliżającej się tureckiej agresji wyrazili chęć zawarcia sojuszu z Polską. Został on uchwalony 1 kwietnia 1683 (gwarantem umowy był papież Innocenty XI).

Siły tureckie zmobilizowane w celu ataku na Wiedeń dalece przewyższały...

Podobne wypracowania