Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kultura i sztuka starożytnego Rzymu

Sztuka starożytnego Rzymu rozwijała się od VI w. p.n.e. do końca IV w. n.e., czyli do podziału cesarstwa na Wschodniorzymskie i Zachodniorzymskie, na terenach Wiecznego Miasta i wszystkich podbitych w wyniku ekspansji ziem.

Wiadomo, iż już za panowania etruskich królów, powstawały imponujące budowle, np. Świątynia Jowisza Najlepszego Największego (przetrwała do co najmniej XII w. n.e.), co związane było z dynamicznym rozwojem architektury. Odbudowa zniszczonego przez Galów Wiecznego Miasta (w 390 r. p.n.e.) była impulsem dalszego rozkwitu tej dziedziny sztuki. Wzniesiony na rozkaz  cesarza Hadriana Panteon (dziś kościół św. Marii Panny od Męczenników), czyli świątynia wszystkich bogów, jest jedynym w pełni zachowanym zabytkiem antycznym, który przetrwał do naszych czasów. Amfiteatr Flawiuszów, czyli rzymskie Koloseum, jest jednym z siedmiu nowych cudów świata (lista ogłoszona w 2007 r.). Zachowały się też pozostałości publicznych łaźni i rezydencji bogatych Rzymian, zadziwiające przepychem i bogactwem.

Świątynie zdobiono odlewanymi z brązu lub wypalanymi z gliny posągami. Podboje stały się okazją dla malarzy - pejzaże zdobytych ziem i miast niesiono dumnie w czasie tryumfu zwycięskich wodzów.

Z...

Podobne wypracowania