Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mitanni - starożytna cywilizacja, opis, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Państwo Mitanni zostało założone przez starożytny lud Hurytów w okolicach północnej Mezopotamii i Syrii w II tysiącleciu p.n.e. Historycy mają trudność z określeniem chronologii dziejów tego państwa, ze względu na słaby materiał źródłowy. Państwo Mitanni powstało podczas wędrówki ludów w okolicach XIX wieku p.n.e. Stolicą Mitanni była Waszuganni - miasto, którego dziś nie można zlokalizować.

Wiele źródeł historycznych podaje różne umiejscowienie miasta. Między XVII a XV w. p.n.e. państwo Mitanni przezywało rozkwit kulturalny i militarny. Państwo Mitanni miało powiązania z kulturą indo-aryjską, co jest dla historyków niejasne, gdyż większość imion władców ma właśnie pochodzenie indo-aryjskie. Także bogowie byli zaczerpnięci z panteonu indo-aryjskie, świadczy o tym kult Mitry i Waruny. W XVI w. p.n.e. król Mursilis I pokonał miasto Halab, państwo Amorytów i pobił państwo Mitanni.

Huryci zaczęli najeżdżać na tereny Halabu i znacznie osłabili znaczenie innych państw-miast w Mezopotamii. Państwo Mitanni zaczęło władać ogromną ilością terytoriów, ich państwo obejmowało Mezopotamię, Lewant i Asyrię, także miasta Aszur i Niniwa. Wkrótce jednak państwo Mitanni spotkało...

Podobne wypracowania