Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

George H. W. Bush - biografia, życiorys

George Herbert Walker Bush (ur. 1924 ) - przedsiębiorca naftowy, polityk amerykański, republikanin. W latach 1981-1989 wiceprezydent Stanów Zjednoczonych. Czterdziesty pierwszy prezydent U.S.A. (1989-1993), ojciec George'a W. Busha (czterdziestego trzeciego prezydenta kraju).

Urodzony w miejscowości Milton w stanie Massachusetts George H. W. Bush pochodzi z zamożnej rodziny. Uczęszczał do elitarnej szkoły Philips Academy, którą ukończył w roku 1942. W czasie wojny był pilotem samolotu torpedowego. Po wojnie ukończył ekonomię na uniwersytecie Yale (1948). 

Jego kariera polityczna rozpoczęła się w latach pięćdziesiątych i potoczyła się niezwykle szybko i prężnie - od 1959 był członkiem Partii Republikańskiej. Następnie został deputowany do Izby Reprezentantów (1966-1970). Przez kolejne dwa lata był Ambasadorem USA przy ONZ. 1972-1974: przewodniczący Krajowego Komitetu Partii Republikańskiej. W roku następnym został mianowany liderem misji łącznikowej w Pekinie. 1976-1977 piastował stanowisko szefa CIA. Później został mianowany dyrektorem narodowego banku USA. W latach 1981-1988 sprawował urząd wiceprezydenta kraju, następnie zwyciężył wybory prezydenckie, pokonując swego rywala Michaela Dukakisa - przedstawiciela demokratów.

Bush był zwolennikiem działań Michaiła Gorbaczowa w ZSRR i jego polityki, mającej na celu zapobieganie rozpadowi sowieckiego imperium. Znana jest jego ciągła współpraca z rosyjskimi dyplomatami. Był również rzecznikiem pokoju na Bliskim Wschodzie oraz w Republice Południowej Afryki. Pod jego rządami przeprowadzona została słynna operacja Pustynna Burza (1991), której skutkiem było uwolnienie okupowanego przez Irak Kuwejtu.

Polityka zagraniczna Busha obejmowała przede wszystkim ścisłe stosunki amerykańsko - rosyjskie, obejmujące dwa układy rozbrojeniowe w roku 1991 i 1993. 

Jego rządy dobiegły końca, gdy wzrosło bezrobocie i inflacja. Jego następcą został wybrany demokrata Bill Clinton. 

Podobne wypracowania do George H. W. Bush - biografia, życiorys