Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Werner von Siemens - biografia, życiorys

Ernst Werner von Siemens (1816 - 1892) - niemiecki wynalazca i konstruktor z dziedziny elektrotechniki. Jego przełomowe wynalazki stanowią podwalinę dzisiejszej techniki. Od jego nazwiska pochodzi nazwa jednostki przewodności elektrycznej właściwej w układzie SI (simens).

Studiował w Lubece, a następnie w Akademii Wojskowej w Berlinie, później pracował dla armii pruskiej (do 1848). Edukacji nie ukończył, do armii wstąpił jako ochotnik – powodowała nim chęć doskonalenia swoich umiejętności inżynieryjnych. W wojsku otrzymał wiele odznaczeń, lecz skoncentrowany był niepodzielnie na konstruowaniu swoich wynalazków. 

Do największych z jego wynalazków należy synchroniczno-współfazowy aparat telegraficzny, używający igły do wskazywania odpowiedniej litery przekazu, w przeciwieństwie do wcześniejszych modeli, posługujących się alfabetem Morse’a. Budował również i modyfikował linie telegraficzne. W roku1847, wespół z J.G. Halske, założyli firmę Zakład Budowy Telegrafów Siemens & Halske, obecnie Siemens AG. W dowód za swoje zasługi w  roku 1888 został mianowany członkiem arystokracji niemieckiej. 

Od 1874 członek Akademii Nauk w Berlinie.

Innymi jego wynalazkami są:

1.samowzbudna prądnica prądu stałego (1866)

2.pierwsza lokomotywa elektryczna (1879)

3.winda elektryczna i tramwaj elektryczny (1880)

4.pierwszy na świecie trolejbus ELEKTROMOTE (1882)

Von Siemens zrezygnował z pracy i przeszedł na emeryturę w roku 1890, dwa lata później zmarł.

Podobne wypracowania do Werner von Siemens - biografia, życiorys