Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ernesto „Che” Guevara - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ernesto „Che” Guevara urodził się w 1928 r. w Argentynie, a zmarł w 1967 r. w Boliwii. Był czołowym rewolucjonistą i komunistą rewolucji kubańskiej. To postać, którą przyjęła popkultura, bardzo popularna i do dzisiaj sławiona za wolnościowe aspiracje.

Ernesto Guevara urodził się 14 czerwca 1928 r. w mieście Rosario. Kiedy zmarła jego babcia został lekarzem i pracował w klinice, ukończył medycynę w Buenos Aires.

Był synem Celii de la Serna i Ernesto Guevara Lynch. Chorował na astmę, co utrudniało mu późniejszą działalność partyzancką i rewolucyjną. Wkrótce został wezwany do wojska. W 1954 r. Guevara poznał Fidela Castro i przyłączył się do rewolucji, która miała obalić rządy kubańskiego Batisty. Po wygranej rewolucji Guevara pełnił wiele ważnych stanowisk urzędniczych w państwie. W latach 60-tych opuścił Kubę i przeniósł się do Boliwii, gdzie walczył z tamtejszą władzą. Walczył także w Kongu i Tanzanii. Poniósł śmierć w Boliwii, został złapany przez juntę żołnierską i bezprecedensowo rozstrzelany w 1967 r. w La Higuera.

Jego opowiadania i wspomnienia do dzisiaj stanowią wspaniałą spuściznę literackiej propagandy lewicowej. Na Kubie Che jest uważany za ideał bohatera, za nieskalanego rycerza rewolucji i orędownika...

Podobne wypracowania