Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ernesto „Che” Guevara - biografia, życiorys

Ernesto „Che” Guevara urodził się w 1928 r. w Argentynie, a zmarł w 1967 r. w Boliwii. Był czołowym rewolucjonistą i komunistą rewolucji kubańskiej. To postać, którą przyjęła popkultura, bardzo popularna i do dzisiaj sławiona za wolnościowe aspiracje.

Ernesto Guevara urodził się 14 czerwca 1928 r. w mieście Rosario. Kiedy zmarła jego babcia został lekarzem i pracował w klinice, ukończył medycynę w Buenos Aires.

Był synem Celii de la Serna i Ernesto Guevara Lynch. Chorował na astmę, co utrudniało mu późniejszą działalność partyzancką i rewolucyjną. Wkrótce został wezwany do wojska. W 1954 r. Guevara poznał Fidela Castro i przyłączył się do rewolucji, która miała obalić rządy kubańskiego Batisty. Po wygranej rewolucji Guevara pełnił wiele ważnych stanowisk urzędniczych w państwie. W latach 60-tych opuścił Kubę i przeniósł się do Boliwii, gdzie walczył z tamtejszą władzą. Walczył także w Kongu i Tanzanii. Poniósł śmierć w Boliwii, został złapany przez juntę żołnierską i bezprecedensowo rozstrzelany w 1967 r. w La Higuera.

Jego opowiadania i wspomnienia do dzisiaj stanowią wspaniałą spuściznę literackiej propagandy lewicowej. Na Kubie Che jest uważany za ideał bohatera, za nieskalanego rycerza rewolucji i orędownika wolności. Guevara dostąpił zaszczytu kilku pomników na jego cześć.

W krajach kapitalistycznych panuje kult jego osoby, jego wizerunek prezentowany był niemalże wszędzie tam,  gdzie mówiło się o wolności i pokoju. Z drugiej jednak strony Guevara oskarżany jest o ludobójstwa i założenie obozu pracy dla przeciwników politycznych. Do końca swych dni pozostał wierny idei rewolucji i niechętnie odnosił się do kapitalizmu, w którym upatrywał źródło wszelkiego zła.

Che Guevara pozostawił po sobie wielką spuściznę pisarską m.in. „Dzienniki z Boliwii”, „Moja Rewolucja”, „Wojna Partyzancka” itp. W czasie podróży po Ameryce Łacińskiej dostrzegł biedę, ubóstwo i nędzę, której winę przypisywał kapitalizmowi.

Dzisiaj Che Guevara dla jednych jest symbolem odwagi i poświęcenia prawdziwej idei wolności, przez innych jest przedstawiany jak każdy inny komunistyczny zbrodniarz. Trwają spekulacje historyków nad rzeczywistą oceną Ernesto Che Guevary.

Che stanowi element popkultury, bardzo chętnie eksponuje się jego wizerunek w mediach, prasie i koszulkach. Che jest malowany, pojawiają się gadżety z jego wizerunkiem. Trudno jest jednoznacznie ocenić życie i działalność tego kubańskiego rewolucjonisty. W Polsce lewica również bardzo często powołuje się na idee Guevary i bardzo często identyfikuje się z jego poglądami.

Podobne wypracowania do Ernesto „Che” Guevara - biografia, życiorys