Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Frances Hodgson Burnett „Tajemniczy ogród” - na czym polegała przemiana Mary Lennox?

Mary Lennox to główna bohaterka powieści „Tajemniczy ogród”. Dziewczynka urodziła się w Indiach, czytelnik poznaje ją w momencie, gdy powraca do Anglii po śmierci jej rodziców.

Mary jest dzieckiem bardzo rozpieszczonym i kapryśnym. Dorastała w domu, w którym niczego jej nie brakowało, a każda zachcianka była spełniona.  Mimo to, Mary była samotna i nieszczęśliwa. W Indiach nie znalazła przyjaciół, rówieśników, a jej rodzice nie interesowali się nią. Ojciec dziewczynki wciąż zajęty był pracą, a matka życiem towarzyskim. Mary czuła się niechciana i niekochana.

Narrator przedstawia dziewczynkę jako dziecko nieatrakcyjne fizycznie. Skóra dziewczynki miała żółtawy odcień, oczy pozbawione były blasku. W Indiach dziecko bardzo często chorowało. Po przyjeździe do posiadłości swego wuja Archibalda dziewczynka także czuła się samotna i opuszczona. Usiłowała nadrobić to zbytnią pewnością siebie oraz kapryśnością.

Jej postawa zmieniła się, gdy zaprzyjaźniła się ze służąca Martą i jej bratem Dickiem. Poczuła, że jest dla nich ważna. Pochodząca z ubogiej rodziny Marta powiedziała Mary kilka słów prawdy, okazała jej zainteresowanie i miłość. Zaczęła zajmować się dziewczynką tak, jak nigdy nie robili tego jej rodzice. Dick stał się najlepszym kompanem Mary Lennox.

Dziewczynka uczyła się od niego otwartości na świat, radości z życia i zabawy. Mary odkryła uroki zabawy z rówieśnikami. Dzięki poznaniu Marty i Dicka życie dziewczynki diametralnie się zmieniło. Mary zaczęła czuć się ważna i potrzebna, warta sympatii i uczuć. Odkrycie tajemniczego ogrodu nadało cel jej pobytowi w domu wuja - dziewczynka postanowiła, że będzie troszczyć się o ogród.

Mary zmieniła się także zewnętrznie - wyładniała, jej cera i oczy nabrały blasku pod wpływem ciągłego przebywania na powietrzu. Mary potrafiła wpoić radość życia także Colinowi. Dziewczynka przekonała się, że żyje się lepiej, jeżeli robi się coś dla innych ludzi. To dzięki niej Colin wyszedł ze swego ciemnego pokoju, a potem zaczął ćwiczyć, by wstać z wózka.

Przemiana Mary dowodzi jak niewiele potrzeba, aby dać dziecku szczęście. Z drugiej strony dorośli często nie potrafią go zapewnić i usiłują kupić zadowolenie dziecka pieniędzmi. W życiu Mary brakowało miłości i poczucia bezpieczeństwa i przynależności, dziewczynka otrzymała je od ubogich, prostych ludzi, którzy potrafili jednak okazywać swoje uczucia.

Podobne wypracowania do Frances Hodgson Burnett „Tajemniczy ogród” - na czym polegała przemiana Mary Lennox?