Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Frances Hodgson Burnett „Tajemniczy ogród” - na czym polegała przemiana Mary Lennox?

Mary Lennox to główna bohaterka powieści „Tajemniczy ogród”. Dziewczynka urodziła się w Indiach, czytelnik poznaje ją w momencie, gdy powraca do Anglii po śmierci jej rodziców.

Mary jest dzieckiem bardzo rozpieszczonym i kapryśnym. Dorastała w domu, w którym niczego jej nie brakowało, a każda zachcianka była spełniona.  Mimo to, Mary była samotna i nieszczęśliwa. W Indiach nie znalazła przyjaciół, rówieśników, a jej rodzice nie interesowali się nią. Ojciec dziewczynki wciąż zajęty był pracą, a matka życiem towarzyskim. Mary czuła się niechciana i niekochana.

Narrator przedstawia dziewczynkę jako dziecko nieatrakcyjne fizycznie. Skóra dziewczynki miała żółtawy odcień, oczy pozbawione były blasku. W Indiach dziecko bardzo często chorowało. Po przyjeździe do posiadłości swego wuja Archibalda dziewczynka także czuła się samotna i opuszczona. Usiłowała nadrobić to zbytnią pewnością siebie oraz kapryśnością.

Jej postawa zmieniła się, gdy zaprzyjaźniła się ze służąca Martą i jej bratem Dickiem. Poczuła, że jest dla nich ważna. Pochodząca z ubogiej rodziny Marta powiedziała Mary kilka słów prawdy, okazała jej zainteresowanie i miłość. Zaczęła zajmować się dziewczynką tak, jak nigdy...

Podobne wypracowania