Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Clive Staples Lewis - biografia, życiorys

Clive Staples Lewis przyszedł na świat w rodzinie inteligenckiej, 29 listopada 1898 roku w Belfaście. Jego ojciec pracowała jako prawnik, natomiast matka była córką anglikańskiego pastora.

Dzieciństwo przyszłego pisarza była raczej szczęśliwe. Jedynym traumatycznym przeżyciem okazała się śmierć ukochanego psa. Od tej tragicznej chwili Lewis rozkazał, by wszyscy nazywali go imieniem pupila. Do końca życia w gronie rodziny i przyjaciół pozostał Jackiem. Kiedy wybuchła I wojna światowa, pisarz nie pozostał obojętny na los swojego kraju. Wstąpił do armii i brał udział w walkach. Kiedy wojna się skończyła, artysta zdecydował się na studia. Naukę podjął na Uniwersytecie w Oxfordzie. W roku 1922 uzyskał tytuł bakałarza w dziedzinie literatury. W czasie edukacji odznaczał się niesamowitą wiedzą, sumiennością i zapałem do pracy. Uzyskiwał świetne wyniki w nauce. W roku 1923 został najlepszym studentem w Anglii i otrzymał państwowe wyróżnienie.

Mniej więcej w tym czasie pisarz dołączył do nieformalnej grupy nazywanej Inklingami. Studenci spotykali się i dyskutowali o literaturze, jej kształcie, cechach i koniecznych zmianach. Po zakończeniu edukacji Lewis piastował odpowiedzialne i ważne stanowiska. Pracował jako wykładowca w Magdalen Collage oraz na uniwersytecie w Cambridge. Lewis był ateistą, jednak spotkania z przyjaciółmi z studenckiego koła skierowały go na drogę chrześcijaństwa. Dyskusje z innymi artystami wzbudzały w nim refleksje i wkrótce pisarz stał się członkiem kościoła anglikańskiego. Nawrócenie widać również w jego twórczości.

Debiut literacki Lewisa datuje się na rok 1928. Wtedy też ukazało się jego pierwsze dzieło zatytułowane „Pakameria”. Niemal wszystkie jego utwory spotykały się z entuzjastycznym przyjęciem i były pozytywnie odbierane. Kolejne dzieła pisarza to między innymi: „Trylogia kosmiczna”, „Listy starego diabła do młodego”, „Póki mamy twarze”, „Podział ostateczny” czy też „The Dark Tower”. Jednak najbardziej znanym cyklem Lewisa są niewątpliwie „Opowieści z Narnii”, składające się z siedmiu części. To historia magicznej krainy, w której ścierają się moce dobra i zła.

Prywatnie Lewis związany był z Joy Gresham. Kobieta także zajmowała się pisarstwem. O ich niesamowitym związku i miłości nakręcono nawet film zatytułowany „Cienista dolina”. Niestety Joy zmarła cztery lata po ślubie.

C.S. Lewis zmarł 22 listopada 1963 roku w Oxfordzie.

Podobne wypracowania do Clive Staples Lewis - biografia, życiorys