Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Demokracja - Demokracja bezpośrednia - wady i zalety

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Aby w ogóle rozpatrywać wady i zalety demokracji bezpośredniej, należy przytoczyć znaczenie słowa demokracja. Ta forma systemu władzy była popularna już w starożytnej Grecji, skąd pochodzi samo słowo „demokracja”.

Wiadomo, że pojęcie to oznacza władzę ludu. Jest to rodzaj systemu politycznego, w którym obywatele sprawują władzę bezpośrednio poprzez głosowanie w referendum. Pozwala to na inicjowanie pożądanych ustaw. Możliwość udziału i oddanie głosu mają wszyscy uprawnieni do tego obywatele. Od ich wolnej woli zależy uczestnictwo w tego rodzaju wydarzeniu politycznym. Uprawnieni obywatele mają także możliwość zgłoszenia sprzeciwu w stosunku do obowiązującego już prawa (weto), bądź też zwołania referendum w celu jego uchwalenia. Te atrybuty demokracji bezpośredniej nie mają na celu wyeliminowania władzy sprawowanej przez parlament, ale służą do jej uzupełnienia.

Niewątpliwą zaletą jest fakt, iż w przypadku opierania się systemu politycznego na zasadach demokracji bezpośredniej obywatele danego państwa mają realny i faktyczny wpływ na tworzenie nowych ustaw oraz na zmiany w już obowiązujących przepisach. Dużym plusem także jest udział obywateli w życiu politycznym nie tylko w czasie wyborów, ale w dowolnym momencie. Pomaga to w znacznym...

Podobne wypracowania