Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Demokracja - Demokracja uczestnicząca - definicja, opis, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Demokracja uczestnicząca to ustrój, w którym można zaobserwować cechy charakterystyczne zarówno dla demokracji bezpośredniej, jak i pośredniej (przedstawicielskiej). Podejmowanie decyzji w sposób kolektywny stanowi podstawę jej funkcjonowania, założenia te z kolei znakomicie sprawdzają się w przypadku samorządów lokalnych oraz pracowniczych. Demokracja uczestnicząca znalazła także zastosowanie w projektowaniu architektury masowej.

W przypadku demokracji uczestniczącej wszyscy obywatele mają prawo uczestniczyć w podejmowaniu decyzji, które dotyczą, między innymi, planowania budżetu, podatków i opłat lokalnych oraz inwestycji. Niezwykle istotne jest zaangażowanie jednostek, posiadanie spójnego planu oraz konkretnego celu. Każda lokalna gałąź społeczeństwa ma własne potrzeby oraz problemy, które należy naprawić. Mogą one być niewielkie lub też mieć istotne znaczenie i wpływ na rozwój grupy społecznej. Dlatego też obywatele posiadają swoich delegatów oraz radnych. Istnieje grono kilku liderów, którzy kontaktują się z daną społecznością. Są limity uczestniczenia w grupie konsultantów – podlegają oni odgórnej kontroli, muszą być osobami znanymi, reprezentującymi konkretne...

Podobne wypracowania