Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Przemiany społeczne w XIX w. - demokracja w XIX w. Rozwiń temat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W XIX wieku można było zaobserwować wiele znaczących przemian politycznych oraz rozwój kilku silnych ugrupowań, mających w późniejszym okresie ogromny wpływ na kształt świata, nawet patrząc z perspektywy XXI wieku. W XVIII wieku powstały trzy konstytucje (amerykańska, polska i francuska), które zmieniły postrzeganie systemów politycznych na świecie, gwarantowały bowiem wolność jednostek i zapewniały im wachlarz praw politycznych i społecznych. Ustawy zasadnicze uznawały demokrację jako ustrój, który należy wprowadzić i stosować się do jego zasad.  Nie bez znaczenia pozostawał także rozwój ruchów robotniczych, jednoczących się w każdym państwie. Sytuacja ekonomiczna wywołała rozwój ideologii socjalistycznej, rozwijał się również nacjonalizm oraz negacja kościoła.

Systemy polityczne w XIX wieku były bardzo zróżnicowane, aczkolwiek warto podkreślić fakt, iż wówczas również nastąpił rozwój demokracji. Francuska karta konstytucyjna gwarantowała przekazanie władzy narodowi, podobnie jak konstytucja belgijska mówiąca, że wszelka władza pochodzi od narodu. Nawet w konstytucji niemieckiej zawarto klauzulę zobowiązującą państwo do ochrony za wszelką cenę obywateli niemieckich....

Podobne wypracowania