Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Republika - definicja, przykłady, opis ustroju - Republika demokratyczna

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Republiką nazywa się ustrój polityczny, którego nazwa wywodzi się z okresu starożytności i oznacza dosłownie „rzecz publiczną”. W systemie tym władzę sprawuje organ wybrany przez obywateli w wolnych wyborach na określony czas. Synonimem republiki jest rzeczpospolita.

Model systemowy wywodzi się ze starożytnych Aten, demokracja ateńska stanowiła bowiem pierwowzór ustroju republikańskiego. W pierwszym tysiącleciu przed naszą erą w Grecji rozwijały się i funkcjonowały państwa-miasta, zwane polis. Ich obszar terytorialny był niewielki, a specyfika rządów opierała się na podejmowaniu decyzji przez ludność zamieszkującą dany teren. Głosowano w trakcie zgromadzeń, w których mogli brać udział wszyscy uprawnieni do głosowania obywatele. Celem zgromadzeń było podjęcie kluczowych decyzji (takich jak udział w wojnie lub jej wypowiedzenie czy też budowa świątyni). Były wyodrębnione różne organy, mające własne cele i zadania do wykonania. W języku greckim demokracja do tej pory jest tożsama z republiką.

Na pojęciu ateńskiej demokracji oparto powstały w starożytnym Rzymie ustrój republikański, który trwał w V-I wieku p.n.e. Podwalinę pod republikę rzymską stanowiło państwo-miasto Lacjum – to z niego rozwinęło...

Podobne wypracowania