Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Starożytny Rzym - ustrój. Cesarstwo rzymskie - instytucje, charakterystyka, cechy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Za początek powstania cesarstwa rzymskiego uznaje się moment upadku republiki rzymskiej. Miało to miejsce w 30 r. p.n.e., w momencie objęcia władzy zwierzchniej nad ludem rzymskim przez Oktawiana, zwanego Augustem. Stało się tak po zwycięstwie Oktawiana nad Markiem Antoniuszem, po zerwaniu drugiego triumwiratu w bitwie pod Akcjum. August objął władzę absolutną nad imperium, którą sprawował przez ponad czterdzieści lat.

Ustrój polityczny, zbudowany przez Oktawiana, jest pryncypatem, czyli systemem, w którym obowiązywała część urzędów pozostałych po epoce republiki. Wszystkie one były przez niego sprawowane, miał władzę teoretycznie zależną od uchwał senatorów, w praktyce jednak wprowadził ustrój, w którym bez względu na nomenklaturę dzierżył władzę absolutną. Zniesiona została instytucja zgromadzenia ludowego, co stanowiło cechę charakterystyczną zmian ustrojowych w stosunku do dawnej republiki.

Oktawian August jako obywatel rzymski cenił sobie tradycję polityczną oraz rzymskie instytucje państwowe. Skupił w swoich rękach niemalże wszystkie godności państwowe, co sprawiło, iż nastąpiło sukcesywne przekształcenie ustroju republikańskiego w monarchiczny. Jako trybun ludowy miał możliwość zawetowania każdej podjętej przez...

Podobne wypracowania