Trójpodział władzy - Trójpodział władzy w Polsce. Historia, charakterystyka
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Trójpodział władzy to idea francuskiego wybitnego przedstawiciela nurtu liberalizmu, Karola Monteskiusza, opowiadający się za koniecznością rozdzielenia trzech podstawowych sfer władzy od siebie. Filozof snuł rozważania w zgodzie z oświeceniowymi koncepcjami, które postulowały usprawnienie i ulepszenie życia jednostki w ujęciu filozoficznym, religijnym, społecznym, politycznym oraz ekonomicznym. Podział władzy na trzy niezawisłe sfery – władzę wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą, które jednocześnie byłyby od siebie niezależne – ale równe pod względem ważności obowiązywania, miał usprawnić funkcjonowanie państwa.
Według Monteskiusza, trójpodział władzy w państwie był barierą hamującą możliwość rządów absolutnych jednostki, które mogły doprowadzić do upadku państwa lub wystąpienia fatalnej jakości życia jego obywateli. Monteskiusz, jako teoretyk, dążył do wykreowania systemu idealnego, w którym każdy obywatel byłby równy wobec prawa i miał zagwarantowane wolności osobiste i majątkowe.
Trójpodział władzy zakłada współistnienie oraz współpracę trzech niezależnych obszarów władzy, mających na siebie nie oddziaływać, ale jednocześnie się nawzajem kontrolować. Współcześnie w Polsce reprezentantami władzy ustawodawczej są posłowie w Sejmie i Senacie RP, tworzący przepisy prawne oraz głosujący nad wejściem w życie konkretnych ustaw. Władza wykonawcza skupia się w rękach prezydenta, wybieranego w wolnych wyborach na pięcioletnią kadencję, oraz Rady Ministrów, na czele której stoi premier. Ich zadaniem jest wykonywanie (wprowadzanie w życie) uchwalonych ustaw. Trzeci filar, czyli sądy i trybunały, sprawują opiekę nad systemem sądowniczym w Polsce, są niezawisłe i podlegają tylko prawu. Co więcej, jedną z kompetencji sądów jest swobodne analizowanie prawa i jego przepisów. Wszystkie trzy sfery są wobec siebie równorzędne oraz równoważne. Stanowi o tym ustawa zasadnicza, gdyż zgodnie z artykułem 10 Konstytucji – ustrój Rzeczypospolitej Polskiej opiera się na rozdziale władzy. Suwerenna władza należy do Narodu, a wykonywana i sprawowana jest przed przedstawicieli wybranych przez ów Naród.
Po raz pierwszy pojęcie rozdzielenia władzy w polskiej historii zostało wprowadzone w trakcie uchwalania Konstytucji 3 maja z 1791 r., która regulowała ówczesny system władzy na terenie Polski. Pojęcie pozostało w mocy w przypadku Konstytucji z 1921 r., uchwalonej po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Następnie zostało odrzucone w Konstytucji z 1935 r. Tworzący konstytucję w epoce komunizmu w Polsce również nie uznali zawarcia rozdzielenia władzy za konieczne, więc w okresie od 1952 r. do 1997 r. zasada ta nie obowiązywała na terenie naszego państwa. Dopiero od 1997 r. zaczęła stanowić jedną z czołowych zasad ustrojowych. Na niej bowiem opiera się cały polski ustrój polityczny, przejęty częściowo od innych krajów, wśród których zasada ta dominuje. Trójpodział władzy stanowi kluczową kwestię związaną z rozwojem państw o ustroju demokratycznym.
Podobne wypracowania do Trójpodział władzy - Trójpodział władzy w Polsce. Historia, charakterystyka
- Republika - definicja, przykłady, opis ustroju - Republika demokratyczna
- Starożytny Rzym - ustrój. Republika rzymska - instytucje, charakterystyka, cechy
- Starożytny Rzym - ustrój. Cesarstwo rzymskie - instytucje, charakterystyka, cechy
- Demokracja - Demokracja plemienna - definicja, cechy, przykłady
- Demokracja parlamentarna - cechy, charakterystyka, przykłady. Demokracja parlamentarna w Polsce
- Przemiany społeczne w XIX w. - demokracja w XIX w. Rozwiń temat
- Przemiany społeczne w XX w. - demokracja w XX w. Rozwiń temat
- Zasada suwerenności narodu - Konstytucja RP. Definicja, opis zasady
- Prawa mniejszości narodowych - Prawa mniejszości narodowych w Polsce. Opracowanie
- Karol Monteskiusz - trójpodział władzy. Historia, charakterystyka
- Demokracja w USA - Trójpodział władzy w USA. Historia, charakterystyka
- Państwo prawa - cechy, definicja, opis. Demokratyczne państwo prawa
- Pluralizm - definicja, charakterystyka, znaczenie pluralizmu
- Pluralizm kulturowy - definicja, charakterystyka, przykłady
- Pluralizm demokratyczny - pluralizm mediów - definicja, charakterystyka, przykłady
- Pluralizm demokratyczny - pluralizm społeczny - definicja, charakterystyka, przykłady
- Pluralizm polityczny - definicja, charakterystyka, przykłady
- Doktryny polityczne, doktryna polityczna - definicja, rodzaje, funkcje
- Doktryna polityczna a ideologia - porównanie i charakterystyka pojęć
- Doktryna polityczna a program polityczny - porównanie i charakterystyka pojęć