Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Trójpodział władzy - Trójpodział władzy w Polsce. Historia, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Trójpodział władzy to idea francuskiego wybitnego przedstawiciela nurtu liberalizmu, Karola Monteskiusza, opowiadający się za koniecznością rozdzielenia trzech podstawowych sfer władzy od siebie. Filozof snuł rozważania w zgodzie z oświeceniowymi koncepcjami, które postulowały usprawnienie i ulepszenie życia jednostki w ujęciu filozoficznym, religijnym, społecznym, politycznym oraz ekonomicznym. Podział władzy na trzy niezawisłe sfery –  władzę wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą, które jednocześnie byłyby od siebie niezależne – ale równe pod względem ważności obowiązywania, miał usprawnić funkcjonowanie państwa.

Według Monteskiusza, trójpodział władzy w państwie był barierą hamującą możliwość rządów absolutnych jednostki, które mogły doprowadzić do upadku państwa lub wystąpienia fatalnej jakości życia jego obywateli. Monteskiusz, jako teoretyk, dążył do wykreowania systemu idealnego, w którym każdy obywatel byłby równy wobec prawa i miał zagwarantowane wolności osobiste i majątkowe.

Trójpodział władzy zakłada współistnienie oraz współpracę trzech niezależnych obszarów władzy, mających na siebie nie oddziaływać, ale jednocześnie się nawzajem kontrolować. Współcześnie...

Podobne wypracowania