Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Pluralizm demokratyczny - pluralizm mediów - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Media, czyli środki masowego przekazu, pełnią szczególną, nie tylko informacyjną, ale i opiniotwórczą rolę we współczesnym społeczeństwie. Prasa, radio, telewizja czy w ostatnich latach w szczególności wszechobecny Internet – to środki społecznego komunikowania o szerokim zasięgu.

Pluralizm w mediach oznacza wielość i różnorodność mediów rywalizujących ze sobą o uwagę odbiorcy. Swoboda wypowiedzi i dostęp do informacji stanowią niezwykle ważny element państwa demokratycznego. Jest to jeden z postulatów obrońców praw człowieka, a także element integracji europejskiej. Komisarz Unii Europejskiej ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów Viviane Reding stwierdziła: „W czasach, gdy media poddawane są radykalnym zmianom i procesom restrukturyzacji związanym z nowymi technologiami oraz globalną konkurencją, utrzymanie pluralizmu mediów ma kluczowe znaczenie dla procesów demokratycznych w państwach członkowskich i całej Unii Europejskiej”. Karta Praw Podstawowych, będąca częścią prawa Unii Europejskiej, w punkcie 11 nakazuje przestrzegać pluralizmu mediów.

Pluralizm mediów możemy rozumieć w dwóch aspektach: jako pluralizm strukturalny, czyli różnorodność...

Podobne wypracowania