Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ideologia - ideologia polityczna. Definicja, przykłady, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ideologię możemy określić jako całość poglądów, spojrzenia na świat, a także wartości i celów wyznawanych przez daną jednostkę lub grupę społeczną. Ideologia opisuje rzeczywistość, a zarazem zawiera jej ocenę. W jej skład wchodzą koncepcje filozoficzne, etyczne, prawne, socjologiczne, religijne. Ideologie pełnią istotne funkcje w życiu społeczeństw. Można spośród nich wymienić funkcję programową, czyli tworzenie wizji innego, lepszego społeczeństwa czy funkcję motywacyjną, czyli wyróżnianie interesów danej grupy i ich promowanie.

Ideologia polityczna przekłada wyżej wspomniane kryteria na język polityki. Określa generalne cele działalności politycznej i dopuszczalne sposoby ich osiągania. Główny cel ideologii politycznej to określenie, które z interesów są uprzywilejowane, uznawane za priorytetowe i w jaki sposób należy dążyć do ich realizacji. Każda ideologia określa m.in. rolę rodziny w społeczeństwie i jednostek w rodzinie oraz wspólnot typu rodzina, naród, region. Określa także kształt oraz zasady funkcjonowania instytucji społecznych i politycznych. Konkretyzację ideologii stanowi doktryna polityczna, która z kolei zostaje uszczegółowiona przez program.

Główne ideologie,...

Podobne wypracowania