Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Przemiany społeczne w XX w. - demokracja w XX w. Rozwiń temat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Demokracja jako ustrój jest najbardziej popularna wśród współczesnych państw. Gwarantuje ona bowiem poszanowanie praw i wolności obywateli, rozdzielenie władzy pomiędzy trzy instancje, co stabilizuje sytuację w państwie oraz zapewnia możliwość aktywnego uczestnictwa społeczeństwa w życiu politycznym.

Ubiegłe stulecie obfitowało w przemiany gospodarcze i polityczne na świecie, po I wojnie światowej w krajach europejskich rozpowszechnił się system demokracji parlamentarnej, aczkolwiek idea ta nie była powszechnie uznawana za najlepszy ustrój polityczny. W wielu krajach sytuacja polityczna i ekonomiczna były mocno zaburzone – były one trawione powojennym bałaganem i brakiem stabilizacji. Ponadto w wielu krajach preferowano rządy autorytarne lub też, idąc w drugim kierunku, uciekano w demokrację w obawie przed rewolucją bolszewicką. Społeczeństwa w większości przypadków nie były zaznajomione z tą formą rządów, nie potrafiono sobie poradzić w wielu kwestiach.

Propagowano teorie faszystowskie i nazistowskie, następował znaczy rozwój partii robotniczych. W latach dwudziestych nastąpił kryzys gospodarczy, który dotknął niemal każde państwo. Obywatele woleli poddać się władzy silnej jednostki w celu uniknięcia ubóstwa,...

Podobne wypracowania