Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Demokracja - Demokracja pośrednia - wady i zalety

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Demokracja pośrednia jest jedną z najczęściej preferowanych form ustrojowych we współczesnych systemach politycznych. Ma zastosowanie w większości krajów europejskich, Stanach Zjednoczonych, niektórych państwach Ameryki Południowej. Demokracja przedstawicielska opiera swe założenia na podjęciu decyzji w kwestii wyboru swoich reprezentantów przez społeczeństwo w wolnych wyborach na szczeblu lokalnym oraz centralnym, jak i prezydenta. Kandydaci mogą być zrzeszeni w partiach politycznych lub też startować jako niezrzeszeni.

Istotną zaletą demokracji pośredniej jest  możliwość wyboru, przed jaką staje każdy obywatel w momencie głosowania. Wolny i świadomy wybór, brak nacisku zewnętrznego na decyzję oraz jednocześnie możliwość uchylenia się od wybrania kogokolwiek stanowią przejaw respektowania w państwie demokratycznym podstawowych praw i wolności obywatelskich. Obywatel ma prawo głosować na kandydata, który go przekonuje za pomocą swojego (lub partii) programu wyborczego lub dlatego, że jest on jego sąsiadem, lekarzem, znajomym. Jedynym ograniczeniem jest rejonizacja w przypadku wyborów do parlamentu oraz organów samorządu terytorialnego – trzeba dokonać wyboru w przynależnym okręgu wyborczym. Znaczną pomocą...

Podobne wypracowania