Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Demokracja - wady i zalety ustroju demokratycznego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Demokracja jest jednym z przykładów ustroju państwowego. Jako system stanowi przejaw bezpośredniej lub pośredniej władzy społeczeństwa. Obywatele mają wpływ na prowadzoną w państwie politykę wewnętrzną i zewnętrzną poprzez wybory (w przypadku demokracji przedstawicielskiej to społeczeństwo wybiera swoich reprezentantów do parlamentu – na szczeblu krajowym oraz do organów samorządu terytorialnego – na szczeblu lokalnym), a także posiadają możliwość wypowiedzenia się na dany temat w referendum lub też wyrażania swojego sprzeciwu poprzez zawetowanie konkretnej ustawy (demokracja bezpośrednia).

Współcześnie demokracja bezpośrednia w swej klasycznej formie, wywodzącej się z okresu starożytności, już nie funkcjonuje. Obecnie ustrój najbardziej zbliżony w formie do zasad w greckim polis funkcjonuje na terenie Szwajcarii. Przeprowadza się tam największą ilość referendów na świecie. Demokracja pośrednia jest najbardziej rozpowszechnionym ustrojem państwowym i najpopularniejszą formą rządów obywateli.

Demokracja jako ustrój posiada wiele zalet, aczkolwiek nie brakuje jej także wad. Główną zaletą systemu jest odejście od modelu, w którym władzę niepodzielnie sprawuje jedna osoba – demokracja...

Podobne wypracowania