Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Edgar Allan Poe - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Edgar Allan Poe urodził się 19 stycznia 1809 roku w Bostonie. Przyszedł na świat w rodzinie artystów, zarówno matka, jak i ojciec trudnili się pracą aktorską. Dzieciństwo przyszłego pisarza nie było zbyt udane. Ojciec odszedł od rodziny, gdy chłopiec miał kilka lat, natomiast matka zmarła rok później po przejściu gruźlicy. Edgarem zaopiekował się wówczas rodzina Allanów i nadała mu swoje nazwisko. Państwo Allan pełnili funkcję rodziców zastępczych.

Początkowo artysta pobierał edukację w szkole Irvine w Szkocji. Potem przeprowadził się wraz z rodziną do Londynu i został wysłany do placówki z internatem w Chelsea. Uczęszczał tam do roku 1817. Trzy lata później przeniósł się do Richmond i zdecydował się na studia wyższe. Wybrał Uniwersytet Virginia. Wcześniej zmarł jego krewny i Poe odziedziczył po nim kilka wartościowych posiadłości. W tym czasie zakochany był w pięknej Sarze Royster. Mężczyzna nawet jej się oświadczył, kiedy jednak rozpoczął studia i zamieszkał w akademiku, pojawiły się kłopoty. Pisarz miał bez przerwy długi, kłócił się z ojcem zastępczym, a jego drogi z ukochaną kobietą powoli się rozchodziły.

Wyczerpany nieustannym brakiem gotówki i awanturami, Poe przerwał studia. W roku...

Podobne wypracowania