Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Edgar Allan Poe - biografia, życiorys

Edgar Allan Poe urodził się 19 stycznia 1809 roku w Bostonie. Przyszedł na świat w rodzinie artystów, zarówno matka, jak i ojciec trudnili się pracą aktorską. Dzieciństwo przyszłego pisarza nie było zbyt udane. Ojciec odszedł od rodziny, gdy chłopiec miał kilka lat, natomiast matka zmarła rok później po przejściu gruźlicy. Edgarem zaopiekował się wówczas rodzina Allanów i nadała mu swoje nazwisko. Państwo Allan pełnili funkcję rodziców zastępczych.

Początkowo artysta pobierał edukację w szkole Irvine w Szkocji. Potem przeprowadził się wraz z rodziną do Londynu i został wysłany do placówki z internatem w Chelsea. Uczęszczał tam do roku 1817. Trzy lata później przeniósł się do Richmond i zdecydował się na studia wyższe. Wybrał Uniwersytet Virginia. Wcześniej zmarł jego krewny i Poe odziedziczył po nim kilka wartościowych posiadłości. W tym czasie zakochany był w pięknej Sarze Royster. Mężczyzna nawet jej się oświadczył, kiedy jednak rozpoczął studia i zamieszkał w akademiku, pojawiły się kłopoty. Pisarz miał bez przerwy długi, kłócił się z ojcem zastępczym, a jego drogi z ukochaną kobietą powoli się rozchodziły.

Wyczerpany nieustannym brakiem gotówki i awanturami, Poe przerwał studia. W roku 1827 wybrał się do Bostonu. Zarabiał wówczas na życie pracując jako urzędnik i piszcząc drobne teksty do gazet. Jednak jego problemy finansowe z czasem stawały się coraz większe. Jedynym źródłem dochodu mogła być służba w wojsku, dlatego pisarz dobrowolnie zgłosił się do armii Stanów Zjednoczonych jako szeregowy. Mimo ciężkiej sytuacji na froncie, mężczyźnie udało się wówczas wydać swoją pierwszą książkę zatytułowaną „Tamerlane i inne poezje”. Utwór nie zdobył sławy, ponieważ wydano tylko kilkadziesiąt kopii. Mimo to –  nie rezygnował i po odbyciu służby pisał nadal.

Jego życie prywatne było bardzo skomplikowane. Edgar kłócił się z ojcem, aż w końcu ten się go wyparł. Było to czasie, gdy Poe uczęszczał do akademii wojskowej. W roku 1831 artysta wydał trzytomowy zbiór poezji zatytułowany „Poems”. Po roku 1831 Poe zajął się tylko karierą pisarską, choć początkowo ciągle brakowało mu pieniędzy. Nawiązał współpracę z gazetą „Southem Literary Messenger”, pisywał także własne dzieła. Do najważniejszych należą między innymi: „Czarny kot”, „Maska czerwonego moru”, „Przygody Artura Gordona Pryma”, „Diabeł na wieży”, „Do matki”, „Kruk” czy też „Zagłada domu Usherów”. Kolejne utwory stawały się niezwykle popularne, a Poe zyskał sławę niemal na całym świecie.

Prywatnie pisarz związany był z Virginią. Kiedy ją poślubił, miała zaledwie trzynaście lat. Śmierć dziewczyny stała się inspiracją dla twórczości pisarza.

Edgar Allan Poe zmarł 7 października 1849 roku w Baltimore.

Podobne wypracowania do Edgar Allan Poe - biografia, życiorys