Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

WOS - strona 2 wypracowanie

  • Akty prawne - Akt administracyjny - definicja, cechy, przykłady

    Jedną z cech współczesnych państw demokratycznych jest sprawnie działająca administracja publiczna, która odgrywa bardzo istotną rolę w państwie. Administracja publiczna działa w ramach dokładnie określonych przez prawo. Przykładowym przejawem jej działalności jest wydawanie aktów administracyjnych.Akt prawny jest sformalizo... »

  • Akty prawne - Akt konstytutywny - przykłady, opis, definicja

    „Akty” to określenie dokumentów posiadających moc prawną. Wyróżniamy różne akty zależnie od wydającego je organu, od zakresu i podejmowanej tematyki, np. akty normatywne, także akty administracyjne. Te ostatnie dzielą się na: akty deklaratoryjne (które stwierdzają, że w określonej sytuacji adresat ma pewn... »

  • Akty prawne - definicja, charakterystyka, podział aktów prawnych

    Akt prawny to stworzony przez ściśle określony organ państwowy rezultat prawny. Akt prawny jest swego rodzaju działaniem państwa w określonej sytuacji.  Akty prawne mogą być: -jednostronne - dwustronne - konstytutywne (np. uzyskanie obywatelstwa) - deklaratoryjne (np. ważność spadku, testamentu itd.) Wyróżniamy ściśle zorgani... »

  • Aktywizm - aktywizm społeczny - definicja, charakterystyka

    Aktywizm polityczny lub społeczny to postawa, która charakteryzuje jednostki podejmujące wszelkie działania w celu dokonania wyraźnie określonych zmian w społeczeństwie. Zmiany te mogą mieć charakter społeczny, ekonomiczny, kulturowy lub polityczny.Aktywizm polityczny jest najczęściej formą protestu, wyrażaną poprzez tworzenie treści zami... »

  • Aktywność społeczna - przykłady aktywności społecznej - opracowanie

    Aktywność społeczna jest pojęciem zaczerpniętym z socjologii i jest on stosunkowo nowym zjawiskiem, które dopiero od niedawna zyskuje rozgłos. Aktywność społeczna polega na ożywieniu i aktywizacji działalności różnych jednostek, grup społecznych i organizacji w ramach zaspokajania potrzeb indywidualnych wypływających z naturalneg... »

  • Al-Kaida - organizacje terrorystyczne - charakterystyka

    Od czasu zamachu terrorystycznego na World Trade Center z 11 września 2001 roku najbardziej poszukiwanym bojownikiem stał się Osama ben Laden, przywódca Al-Kaidy, której przypisuje się ów atak. Podstawą ideologii Al-Kaidy (z arabskiego nazwa ta oznacza bazę lub elitę) jest fundamentalizm islamski.  Początki tej organ... »

  • Albert II (król Belgii) - biografia, życiorys

    Albert II Koburg (jego pełne imię to: Albert Felix Humbert Theodore Chretien Eugene Marie) od ponad 18 lat sprawuje władzę jako król Belgów; Belgia jest bowiem jednym z krajów, w których panuje ustrój monarchii konstytucyjnej. Wywodzi się on z dynastii Koburgów, mającej związek z dynastią Wettynów... »

  • Albert II (książę Monako) - biografia, życiorys

    Książę Monako Albert II Grimaldi urodził się 14 marca 1958 roku. Jest synem Grace Kelly i Rainiera III. Matka księcia jest amerykańską aktorką, która urodziła jeszcze dwie córki: starszą Karolinę i młodszą Stefanię. Albert II - wykształcenie Albert II w 1976 roku ukończył szkołę, po czym udał się na studia do USA, gdzie pobierał ... »

  • Aleksander Łukaszenka - biografia, życiorys

    Aleksander Grigoriewicz Łukaszenka jest prezydentem Białorusi od 10 lipca 1994 roku. Urodził się 30 sierpnia 1954 roku we wsi Kopys, należącej wówczas do obwodu witebskiego. Wychował się bez ojca w niewielkiej miejscowości Aleksandria, tam uczęszczał do szkoły.  Łukaszenka z zawodu jest nauczycielem. W 1975 roku ukończył Instytut N... »

  • Algieria - wojna domowa w Algierii - opracowanie

    Wojna domowa w Algierii była konfliktem wewnętrznym, odbywającym się w latach 1991-2002, który kosztował życie ponad 150 tysięcy algierskich obywateli; szacuje się, że liczba ofiar wynosi od 150 tysięcy do 200 tysięcy. Przyczyną wybuchu wieloletniej wojny domowej był konflikt między fundamentalistami islamskimi a legalnym rządem Algierii... »

  • Alienacja - alienacja polityczna - definicja, charakterystyka, przykłady

    Termin alienacja oznacza wyobcowanie, został wprowadzony przez M. Hessa, aczkolwiek rozwinął go w swych pracach K. Marks. Może ona dotyczyć różnych sfer życia. W przypadku alienacji politycznej mowa o odrzuceniu norm i poglądów świata polityki, odejście od przyjętych struktur politycznych. To także swego rodzaju samodzielność w sfe... »

  • Alterglobalizm - definicja, cechy, charakterystyka

    Alterglobalizmem określa się ruch polityczno-społeczny którego główną ideą jest dążenie do zmiany aktualnie obowiązujących stosunków międzynarodowych ,społecznych, ekonomicznych czy ekologicznych. Ruch ten jest aktualnie spotykany w większości krajów świata.  Ruch alterglobalistyczny jest złożony z idei r&oacu... »

  • Alterglobalizm a antyglobalizm - różnice

    Często terminów „antyglobalizm” oraz „alterglobalizm” używa się zamiennie. Jest to jednak błąd, gdyż ruchy te różnią się między sobą poglądowo.  Alterglobalizm jest ruchem polityczno-społecznym, którego przedstawiciele opowiadają się za radykalnym odmienieniem panujących na świecie stosunk&oac... »

  • AMC - Andyjski Wspólny Rynek - cele, zadania, opis

    AMC - Andyjski Wspólny Rynek (Andino Mercado Comun, AMC) - tzw. Pakt Indyjski lub Układ z Cartageny - jedno z ugrupowań regionalnej integracji gospodarczej.  AMC powołany został przez 5 państw: Chile, Ekwador, Kolumbię, Peru i Wenezuelę. Podczas konferencji w Bogocie, w sierpniu 1966 r., szefowie rządów ww. państw uchwalili... »

  • Amnesty International - cele, działania, charakterystyka

    Amnesty International (znana też jako Amnesty bądź AI) to międzynarodowa organizacja pozarządowa. Powołana została w celu „badań i przeciwdziałania naruszeń praw człowieka oraz wymierzania sprawiedliwości dla tych, których prawa zostały naruszone”. Organizacja założona została w 1961 roku w Londynie przez brytyjskiego adwok... »

  • Anarchizm - Anarchizm w Polsce - geneza, charakterystyka

    Anarchizm w Polsce pojawia się, podobnie jak i w innych częściach Europy, w XIX wieku, zwłaszcza w obszarze zaboru rosyjskiego i austriackiego. Polski ruch anarchistyczny nigdy nie był silną i zwartym nurtem. Historia polskiego ruchu anarchistycznego jest dosyć krótka.  Rodowód anarchizmu polskiego rozpoczyna się od braci pols... »

  • Anarchizm - co to jest anarchizm? Definicja i założenia doktryny

    Anarchizm to idea rozpowszechniona w XIX wieku, postulująca zniesienia władzy państwowej i wszelkich struktur władzy wprowadzonych na zasadzie przymusu. Anarchizm oznacza z greckiego – bez władcy, chaos, bezrząd. Postuluje budowanie społeczeństwa opartego na  równości, wolności i solidarności, bez państwa, władzy, policji i inn... »

  • Anarchizm - historia, ideologia, przedstawiciele

    Anarchizm pojawia się w XIX w. głoszony przez warstwy robotnicze jako przeciwieństwo arystokratycznego modelu, a także jako rozczarowanie Marksem. Anarchizm uważał, że wszyscy ludzie są równi. Mimo że o anarchizmie po raz pierwszy usłyszano w XIX w, jego początki sięgają o wiele wcześniej. O anarchii rozprawiają już wielcy filozofowi star... »

  • Angela Merkel - życiorys, partia, polityka

    Angela Merkel jest obecnym (2011 r.) kanclerzem Republiki Federalnej Niemiec (od 2005 r.). Jest także zaangażowana w działalność niemieckiej partii – Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU); pełni funkcję jej przewodniczącej od 2000 roku, co więcej – była ona także przewodniczącą rządzącej w latach 2002-2005 koalicji CDU i CSU (Unii... »

  • Anomia społeczna - ujęcie Durkheima i Mertona - charakterystyka

    Definicja pojęcia anomii jest równoznaczna z brakiem norm społecznych lub ich zaniku. Anomia to stan świadomości jednostki, polegający na odrzuceniu pewnych przyjętych wartości oraz zastąpieniu ich poprzez chaotycznie skonstruowane popędy. Jednostka taka cechuje się całkowitym wyzbyciem się poczucia wspólnoty z grupa społeczną or... »

  • Antykomunizm - definicja, charakterystyka, przykłady

    Antykomunizm to nurt głoszący całkowite i bezwzględne zwalczaniu komunizmu na świecie. Reprezentowany jest przede wszystkim przez środowiska kapitalistyczne, które chcą wykazać wyższość kapitalizmu nad ideą komunistyczną. Antykomunizm stosuje różne środki walki z komunizmem, od propagandy poczynając, poprzez ustawy zakazujące dział... »

  • Antysemityzm - definicja, charakterystyka, przykłady

    Antysemityzm to pojęcie, które zostało po raz pierwszy użyte przez niemieckiego dziennikarza W. Marra w 1879 r. Oznacza ono uprzedzenie wobec Żydów i charakteryzuje się ono przejawianiem wrogości wobec nich. Początkowo jednak miało ono charakter dość neutralny.Przesłanka religijna jako oznaka wrogości jest najczęściej spotykanym mo... »

  • Aparat przymusu - definicja, charakterystyka, przykłady

    Aparatem przymusu nazywa się zespół organów państwowych, którego celem jest czuwanie nad wykonywaniem przepisów prawa. Odpowiadają one za porządek publiczny, czuwają nad bezpieczeństwem zewnętrznym i wewnętrznym kraju. W krajach praworządnych organy te upoważnione są do stosowania aparatu przymusu w sytuacjach określo... »

  • Apatryda - definicja, opis, przykłady

    Termin „apatryda” pochodzi z języka łacińskiego, w którym „ápatris” oznacza osobę pozbawioną ojczyzny. Apatryda zatem to inaczej bezpaństwowiec.Apatryda nie ma żadnego obywatelstwa, gdyż nie jest uznawany przez żadne państwo za swojego obywatela. Bezpaństwowiec znajduje się w bardzo niekorzystnej sytuacji pr... »

  • Apelacja a kasacja - porównanie (różnice, podobieństwa)

    Apelacja i kasacja to dwa pojęcia prawne związane z wyrokiem sądowym. Apelacja (od łacińskiego appellatio – odwołanie) jest procedurą odwoławczą wobec wyroku sądu, natomiast kasacja (łac. cassatio – zmiana) dotyczy podjęcia działań po zakończeniu postępowania w danej sprawie i stanowi nadzwyczajną procedurę prawną – stosowaną t... »

  • Apelacja a zażalenie - porównanie

    Apelacja i zażalenie są to terminy związane ze środkami odwoławczymi w sprawach sądowych (zażalenie dotyczy także spraw pozasądowych) - występują więc między nimi pewne podobieństwa, ale także bardzo wyraźne różnice. Termin apelacja pochodzi od łacińskiego appellatio i oznacza odwołanie od wydanego wyroku sądowego - dotyczy więc ona is... »

  • Apelacja od wyroku - Apelacja - co to jest? Definicja, opis

    Pojęcie apelacja pochodzi od łacińskiego słowa appelatio, które oznaczało odwołanie, a konkretnie – odwołanie się od wyroku sądu. W demokratycznych państwach prawnych istnieje procedura odwoławcza, która umożliwia osobie skazanej, niezgadzającej się z wyrokiem, odwołanie się od decyzji sądu pierwszej instancji do sądu drugiej... »

  • Apostille - definicja, znaczenie, opis

    Apostille jest zaświadczeniem, dzięki którym dokumenty urzędowe sporządzone na terytorium danego państwa respektującego międzynarodową konwencję sporządzoną w Hadze 5 października 1961r. są uznawane na terytorium innego państwa będącego stroną konwencji haskiej. We współczesnym świecie często zachodzi potrzeba przedstawiania r&oa... »

  • Arabia Saudyjska a USA - charakterystyka stosunków między państwami

    Stosunki Arabii Saudyjskiej i Stanów Zjednoczonych wzbudzają liczne kontrowersje, które zostały wywołane atakiem terrorystycznym na World Trade Center we wrześniu 2001 roku – przywódca Al-Kaidy Osama bin Laden oraz kilku z zamachowców byli z pochodzenia Saudyjczykami. Nie zmieniło to jednak ciepłych relacji międ... »

  • Arbitraż - arbitraż międzynarodowy - definicja, cechy, opracowanie

    Arbitraż jest jednym ze sposobów rozwiązywania konfliktów. Zakłada istnienie tak zwanych arbitrów powoływanych przez dwie strony sporu.  Ten typ rozwiązywania konfliktów stosowany jest do rozstrzygania nieporozumień o charakterze cywilnym lub gospodarczym. Nie angażuje się wówczas do sprawy sądu, co pos... »

Polecane przedmioty