Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

WOS - strona 9

 • Bankowość centralna - definicja, charakterystyka, przykłady

  Bankowość centralna jest jednym z najważniejszych obszarów bankowości w każdym kraju. Bank centralny posiada ogromną odpowiedzialność i kształtuje politykę finansową w całym kraju – dokonuje on emisji banknotów narodowych, zapewnia bezpieczeństwo obiegu pieniężnego oraz reguluje różnego rodzaju problemy wynikające z ... »

 • Barwy narodowe Polski - historia, opracowanie

  Polska jak każdy kraj na świecie ma swoje barwy narodowe, godło i flagę. Historia tych symboli związana jest z polską tradycją i wydarzeniami, które miały miejsce w dawnej przeszłości. Obecnie polskimi barwami narodowymi jest biel i czerwień na fladze.  Biel u góry, czerwień na dole. 2 maja każdego roku obchodzi się dzień b... »

 • Baskowie - historia, pochodzenie, charakterystyka. Konflikt baskijski

  Baskowie to naród zamieszkujący tereny Hiszpanii, na granicy z Francją w okolicach Zatoki Biskajskiej. Baskowie obecnie liczą ok. 10 milionów, mniej więcej 2 miliony żyje w dzisiejszej Hiszpanii, reszta we Francji i na emigracji. Kraj Basków sięga czasów starożytnych. Baskowie zamieszkiwali tereny Hiszpanii, jednak st... »

 • Baskowie - terroryzm baskijski - charakterystyka

  Nie udało się dokładnie ustalić pochodzenia Basków i drogi, jaką przywędrowali w okolicę Zatoki Biskajskiej. Prawdopodobnie jest to lud, który zamieszkiwał Europę jeszcze przed napływem Indoeuropejczyków i zdołał zachować własną kulturę i język (wskazuje się na pewne podobieństwa między językiem baskijskim – euskarą,... »

 • Benedykt XVI - Joseph Ratzinger - biografia, życiorys

  Benedykt XVI to obecny papież, w latach 1977–2005 był kardynałem, 1981–2005 – prefektem Kongregacji Nauki Wiary oraz dziekanem Kolegium Kardynalskiego. 19 kwietnia 2005 roku został wybrany na papieża. Jest władcą Watykanu i głową Stolicy Apostolskiej.  Benedykt oznacza błogosławiony – imię jest nawiązaniem do Bene... »

 • Benelux - kraje Beneluksu - opis, opracowanie. Unia Ekonomiczna Beneluksu

  Beneluks (lub Benelux) to określenie trzech sąsiadujących ze sobą krajów europejskich, położonych między Francją i Niemcami: Belgii, Holandii oraz Luksemburga. Nazwa pochodzi od pierwszych liter nazw tych państw: „Be” – od Belgii, „Ne” – od innego określenia Holandii (Nederlandy) oraz „Lux” ... »

 • Bezpieczeństwo międzynarodowe - definicja, modele, przykłady

  Bezpieczeństwo najłatwiej określić jako stan wolny od zagrożeń. Jest on zjawiskiem dynamicznym, niestałym. Bezpieczeństwo międzynarodowe to określony układ stosunków międzynarodowych, zapewniający stan wolny od groźby napaści militarnej lub presji zewnętrznej – również tej pozamilitarnej.Na płaszczyźnie międzynarodowej bardzo... »

 • Bezpieczeństwo militarne państwa - Bezpieczeństwo militarne - definicja, organizacje, opis

  Bezpieczeństwo najłatwiej określić jako stan wolny od wszelkiego rodzaju zagrożeń, który dotyczy danego kraju. Ważne jest to, iż jest ono zjawiskiem zmieniającym się, nigdy nie jest stałe. Możemy je podzielić na bezpieczeństwo:- polityczne- militarne- ekonomiczne- społeczne- ekologiczne- kulturalneJednym z ważniejszych pojęć z tego zbioru... »

 • Bezpieczeństwo militarne państwa - Bezpieczeństwo militarne Polski - opracowanie

  Bezpieczeństwo militarne możemy zdefiniować jako pewien stan danego państwa, który jest wolny od zagrożenia atakiem militarnym. Konstytucja RP dokładnie opisuje schemat postępowania w przypadku zagrożenia państwa. W razie napaści bądź jej groźby Prezydent RP może na wniosek Rady Ministrów wprowadzić stan wojenny bądź stan wyjątkowy... »

 • Bezpieczeństwo narodowe - definicja, cele i zadania. Charakterystyka bezpieczeństwa narodowego

  Bezpieczeństwo najłatwiej określić jako stan wolny od zagrożeń lub skuteczna obrona przeciwko nim. Jest zjawiskiem ulegającym rozmaitym zmianom z dnia na dzień. Można podać cztery wartości bezpieczeństwa: przetrwanie, jakość życia, niepodzielność terytorialna, zachowanie niepodległości.Bezpieczeństwo narodowe jest to zdolność danego państwa do o... »