Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

WOS - strona 9 wypracowanie

  • Dotacje celowe - definicja, opis, przykłady. Dotacje celowe z budżetu państwa

    Dotacja celowa jest darmową (nieodpłatną) pomocą finansową, która nie wymaga zwrotu, a która jest przyznawana ze względu na konieczność realizacji konkretnego celu. Zwykle instytucją przyznającą dotację jest państwo, natomiast odbiorcy muszą spełnić określone warunki wstępne, które umożliwią im przyjęcie dotacji.Celowość dot... »

  • Droga legislacyjna – droga legislacyjna ustawy – charakterystyka, omówienie

    Legislacja to podstawowa metoda tworzenia prawa w tzw. kontynentalnej kulturze prawa. Pod sformułowaniem droga legislacyjna rozumiemy przebieg procesu (procedurę) tworzenia ustawy. By można było rozpocząć drogę legislacyjną konieczna jest inicjatywa ustawodawcza, którą w przypadku państwa polskiego posiada: Senat, prezydent RP, Rada Min... »

  • Druga Intifada - Intifada Al-Aksa - przyczyny, przebieg, skutki. Opracowanie

    Druga Intifada zwana także Intifadą Al-Aksa to kolejne antyizraelskie powstanie Palestyńczyków. Wpływ na wybuch powstania miała wizyta izraelskiego premiera Ariela Szarona z 28 września 2000 roku we Wschodniej Jerozolimie na Wzgórzu Świątynnym oraz zabójstwo młodego Palestyńczyka dokonane przez izraelskiego żołnierza. Powy... »

  • Dualizm egzekutywy - definicja, charakterystyka, przykłady

    Dualizm egzekutywy jest jedną z zasad, które obowiązują w ustrojach demokratycznych, zwłaszcza w tych o charakterze parlamentarno-gabinetowych, zgodnie z którą władza wykonawcza jest oddzielona rząd- prezydent. Przyczyną takiej taktyki jest niedopuszczenie do zapędów dyktatorskich, którejś ze stron. Dualizm egzekuty... »

  • Dyferencjacja - dyferencjacja społeczna - definicja, charakterystyka, przykłady

    Dyferencjacja to pojęcie tożsame ze zróżnicowaniem oraz wyodrębnianiem się różnych elementów składowych z całości. W ujęciu biologicznym polega na poddaniu się procesowi różnicowania się z jednego elementu scalonego kilku części składowych o odmiennej budowie i funkcjach. Pojęcie dyferencjacji jest związane etymolog... »

  • Dyfuzja kulturowa - definicja, charakterystyka, przykłady

    Dyfuzja kulturowa to pojęcie wiążące się z dziedziną socjologii. Po raz pierwszy pojęcie zostało zdefiniowane przez E. B. Tylora. Zgodnie z definicją dyfuzję kulturową należy rozumieć jako proces tworzenia się w różnorodnych grupach społecznych pewnych podobieństw w aspekcie kulturowym. Ma to miejsce z powodu rozprzestrzeniania się okre... »

  • Dyktatura proletariatu - pojęcie, charakterystyka, przykłady

    Dyktatura proletariatu jest pojęciem związanym z filozofią marksistowską, jest to forma rządzenia, ustanowiona po rewolucji proletariackiej. Pierwszym etapem jest rewolucja, po niej następuje dyktatura. Dyktatura proletariatu rozumiana jest jako przejęcie efektów i środków produkcji państwowej przez robotników. Proletariat... »

  • Dyplomacja - definicja, funkcje, znaczenie dyplomacji

    Dyplomacja to instrument polityki zagranicznej, w praktyce oznaczający ogół działań podejmowanych przez instytucje reprezentujące dany kraj bądź organizację w stosunkach z innymi państwami lub międzynarodowymi instytucjami. Właśnie w tego typu kontaktach zobaczyć można słabość bądź też siłę partnera biznesowego – stąd potrzeba zatru... »

  • Dyplomacja - Korpus dyplomatyczny - co to jest korpus dyplomatyczny? Definicja, opis, zasady

    Korpus dyplomatyczny to organizm bez charakteru prawnego. Nie ma zawartych w prawie międzynarodowym żadnych ustaleń w stosunku do korpusów, są one czysto zwyczajowe. Termin ten wywodzi się z języka francuskiego – corps diplomatique – i określa cały personel zaangażowany w organizację misji dyplomatycznej w danym kraju. Lista c... »

  • Dyrektywa - definicja, przykłady

    Dyrektywa to inaczej oficjalne polecenie, oficjalne zarządzenie, które kierowane jest do osoby podległej przez przełożonego.  Dyrektywa jest pojęciem, które ma szerokie zastosowanie, nie tylko w prawie, ale również w wojsku, w instytucjach finansowych, w strukturach typu Unii Europejska itd.  Dyrektywa jest też... »

  • Dyskryminacja - definicja, charakterystyka, przykłady

    Dyskryminacja to bardzo często występująca forma postępowania, która ma na celu wykluczenie społeczne. Objawia się poprzez odmienne traktowanie danej osoby, widocznie mniej przychylne niż zachowanie wobec innych jednostek. Zachowanie takie jest spowodowane występowaniem konkretnej cechy u jednostki.Można wyróżnić dwa sposoby dyskry... »

  • Dysonans poznawczy - definicja, charakterystyka, przykłady

    Dysonans poznawczy to nieprzyjemny stan uczuciowy, polegający na napięciu psychicznym nieprzyjemnym dla jednostki. Pojawia się w momencie posiadania jednocześnie dwóch elementów poznawczych (przykładem są myśli), które do siebie nie pasują. Stan dysonansu może wywołać uczucie napięcia. Teoria dysonansu poznawczego została... »

  • Działania społeczne - typy wg Mertona (konformizm, innowacja, bunt, rytualizm, wycofanie). Opracowanie

    Aktywność człowieka, którą możemy bezpośrednio obserwować, to zachowanie. Jeśli do zachowania dodamy motywy tego zachowania, intencje danej osoby – mamy do czynienia z działaniem. Działanie ukierunkowane na innych ludzi nazywa się działaniem społecznym.Działania ludzi są bardzo interesującym problemem badawczym, stąd badania na tema... »

  • Działanie a zachowanie człowieka - porównanie form aktywności ludzkiej i ich charakterystyka

    Człowiek, żyjąc w społeczeństwie, musi funkcjonować w ramach pewnych struktur i uwarunkowań społecznych, oddziaływać na nie, podlegać ich oddziaływaniom, uczestniczyć w zmianach społecznych. Opisowi aktywności, jaką każdego dnia podejmują ludzie, służą dwa podstawowe terminy: działanie i zachowanie.Zachowanie jest formą aktywności człowieka, jak... »

  • Dżibuti - wojna domowa w Dżibuti - opracowanie

    Historia niezależnej Republiki Dżibuti rozpoczęła się dopiero 27 czerwca 1977 roku, tj. w momencie proklamowania niepodległości. We wcześniejszym okresie Dżibuti było kolonią francuską.  Prezydentem nowo powstałego państwa został Hasan Guled Aptidon, dotychczasowy kierownik Afrykańskiej Ligi Ludowej na Rzecz Niepodległości. Wkrótc... »

  • Dziennik urzędowy - definicja, opis, rodzaje

    Dziennik urzędowy to ogólna nazwa wszystkich dzienników, które służą ogłaszaniu ustaw i innych aktów normatywnych i prawnych. Ustawa z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych aktów prawnych stwierdza bowiem, że dla ważności danego aktu prawnego konieczne jest jego opubli... »

  • Dziennik Ustaw - co to jest Dziennik Ustaw? Definicja, opis, wydawca Dziennika Ustaw

    Dziennik Ustaw Rzeczpospolitej Polskiej jest dziennikiem urzędowym i pełni rolę publikatora aktów prawnych. Publikowanie Dziennika Ustaw jest kompetencją premiera, który w tej kwestii współpracuje z Rządowym Centrum Legislacji. Dziennik Ustaw jest w obecnej nazwie publikowany od 1990 r. (wcześniejsza nazwa to: Dziennik Ustaw... »

  • EaWG - Euroazjatycka Wspólnota Gospodarcza - członkowie, cele, historia

    Euroazjatycka Wspólnota Gospodarcza (rzadziej Euroazjatycka Unia Gospodarcza) to organizacja zrzeszająca kilka byłych republik radzieckich, której celem jest integracja ekonomiczna poprzez utworzenie wspólnego rynku na obszarze państw członkowskich.Geneza EaWG sięga początku lat 90., kiedy pewnym stał się kres panowania reżi... »

  • EBOR - Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju - zadania, twórca, kompetencje

    Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, w skrócie EBOiR lub EBOR, to jeden z instrumentów unijnych. Jego pomysłodawcą był prezydent Francji François Mitterrand. Wystosował on swój pomysł do Parlamentu Europejskiego 25 października 1989 roku.Jego koncepcja bardzo szybko uzyskała pozytywny stosunek innych przedstawicieli, d... »

  • Eduard Bernstein - Rewizjonizm - definicja, charakterystyka, cechy

    Eduard Bernstein urodził się w 1850 r., a zmarł w 1932 r. Był czołowym myślicielem i twórca rewizjonizmu w socjaldemokracji. Proponował odrzucenie rewolucji i wprowadzenie zamiast niej ewolucji, tak, aby socjalizm stopniowo wrastał w kapitalizm i przekształcał go w coraz bardziej socjalistyczny ustrój. Rewizjonizm powstał w XIX wie... »

  • Edukacja obronna - definicja, opis, przykłady. Edukacja obronna społeczeństwa

    Edukacja obronna jest to system pozwalający kształcić społeczeństwo w kwestii obrony i bezpieczeństwa. To nie wyłącznie szkolenie kadry oficerskiej, lecz również wychowanie obronne nauczane w szkołach.Młodzież uczy się nie tylko o zasadach zachowania w razie niebezpieczeństwa, sposobie postępowania w razie katastrof, o obronie cywilnej, u... »

  • Edukacja obronna - Edukacja obronna w Polsce. Opracowanie

    Edukacja obronna jest to program kształcący obywateli w kwestii obrony oraz bezpieczeństwa. Zaczyna się ją wdrażać już od najmłodszych lat, poprzez – początkowo – wpajanie zasad patriotyzmu i poszanowania ojczyzny. W szkołach ponadgimnazjalnych realizowany jest przedmiot o nazwie Przysposobienie Obronne. Jego program nauczania przeds... »

  • Egalitaryzm - definicja, charakterystyka, przykłady

    Słowo „egalitaryzm” pochodzi z języka francuskiego, w którym oznacza tyle, co „walczący o równouprawnienie”. Egalitaryzmem nazywa się pogląd, ruch społeczny i polityczny, którego zwolennicy dążą do pełnego równouprawnienia społecznego oraz politycznego obywateli. Najbardziej radykalni wyznawc... »

  • Egipt - Konflikt w Egipcie 2011 - przyczyny, przebieg. Opracowanie

    Konflikt, jaki wybuchł w Egipcie w styczniu 2011 r., nie był czymś wyjątkowym na tle innych krajów arabskich. Na przełomie lat 2010 i 2011 mieliśmy bowiem w krajach arabskich do czynienia ze zjawiskiem określanym nieraz jako „arabska wiosna ludów”.Ludność wielu krajów arabskich – były to m.in. Tunezja, Egip... »

  • Egzekutywa - definicja, charakterystyka, przykłady

    Egzekutywa to obok legislatywy oraz judykatywy jedna z władz wyodrębniona przez Monteskiusza we wprowadzonym przez niego trójpodziale władz. Inaczej rozdział ten wyróżnia odpowiednio: władzę wykonawczą, ustawodawcza i sądowniczą. Podział władzy ma kluczowe znaczenie w państwie demokratycznym  Jak wynika z powyższego egzekut... »

  • Egzekutywa a legislatywa - porównanie

    Egzekutywa i legislatywa to obok judykatywy wyodrębnione przez Monteskiusza części składowe władzy w państwie.   Egzekutywa to inaczej władza wykonawcza. Polega ona wiec na administrowaniu krajem i jego bieżącymi sprawami. Z kolei legislatywa to władza ustawodawcza której zadaniem jest tworzenie i wydawanie obowiązujących przepis&... »

  • Egzogamia - definicja, charakterystyka, przykłady

    Egzogamia to praktyka zawierania małżeństw z partnerem spoza własnej grupy społecznej – praktyka ta jest wzmocniona pewnym nakazem obyczajowym. Grupa społeczna, spoza której należy dobierać partnera, jest tutaj rozumiana szeroko – zarówno, jako grupa krewnych, jak i zbiorowość zamieszkująca określone terytorium. Przeci... »

  • Ekologia - Deklaracja z Johannesburga - geneza, postanowienia

    Po Konferencji w Sztokholmie (1972) i Konferencji w Rio de Janeiro (1992) przyszła kolei na Światowy Szczyt w sprawie Zrównoważonego Rozwoju (tzw. Szczyt Ziemi) w Johannesburgu, który odbył się w dniach 26 sierpnia–4 września 2002 roku. Bywa on również nazywany „Rio + 10”, ze względu na fakt, iż odbył się... »

  • EKPC - Europejska Konwencja Praw Człowieka - treść, cele, znaczenie

    Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, nazywana też Europejską Konwencją Praw Człowieka (EKPC) lub po prostu Konwencją Europejską, to umowa międzynarodowa zawarta przez członków Rady Europy, mająca na celu gwarancję przynajmniej niektórych – najważniejszych – praw wynikających z Powszechnej Deklara... »

  • Ekstradycja a Europejski Nakaz Aresztowania - porównanie i charakterystyka pojęć

    Ekstradycja to forma wymiany państwowej, której podlegać mogą przestępcy. Warunki, na których można jej dokonać, są ściśle określone przez umowy międzynarodowe. Większość przypadków ekstradycji podlega dwóm głównym zasadom. Po pierwsze – zasada podwójnej karalności, która pozwala na ekstrad... »

Polecane przedmioty