Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hans Christian Andersen - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Hans Christian Andersen urodził się 2 kwietnia 1805 roku w Odense. Przyszedł na świat w bardzo ubogiej rodzinie, mieszkającej w najbiedniejszej części miasta. Ojciec pisarza pracował jako szewc, natomiast matka była niepiśmienną praczką. Chłopiec bardzo wcześnie stracił rodziców. Najpierw zmarł ojciec, na skutek ran odniesionych w wojnie napoleońskiej. Matka – uzależniona od alkoholu – zmarła kilka lat później.

Opieką nad przyszłym pisarzem zajęła się głównie babcia. Razem z nią odwiedzał chorego psychicznie dziadka, od niej też usłyszał pierwsze w życiu baśnie. Kobieta wprowadziła go w tajemniczy świat literatury i sztuki. Andersen zapragnął być aktorem, dlatego w roku 1819 wyjechał do Kopenhagi. Uczęszczał tam do szkoły baletowej. Próbował się także jako śpiewak, niestety utracił piękny głos po przejściu mutacji. Artysta nie ukończył żadnej szkoły, dlatego patrzono na niego nieprzychylnie. Pomimo tego nie rezygnował ze swoich marzeń i walczył, aby zostać aktorem. W 1829 roku w końcu zadebiutował na deskach teatralnych i zagrał w sztuce zatytułowanej „Miłość na wieży Mikołaja”. Wtedy też zaczął pisać własne scenariusze. Krytycy odrzucali je, ponieważ Andersen nie miał odpowiedniego wykształcenia i popełniał liczne błędy.

Młody...

Podobne wypracowania