Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hans Christian Andersen - biografia, życiorys

Hans Christian Andersen urodził się 2 kwietnia 1805 roku w Odense. Przyszedł na świat w bardzo ubogiej rodzinie, mieszkającej w najbiedniejszej części miasta. Ojciec pisarza pracował jako szewc, natomiast matka była niepiśmienną praczką. Chłopiec bardzo wcześnie stracił rodziców. Najpierw zmarł ojciec, na skutek ran odniesionych w wojnie napoleońskiej. Matka – uzależniona od alkoholu – zmarła kilka lat później.

Opieką nad przyszłym pisarzem zajęła się głównie babcia. Razem z nią odwiedzał chorego psychicznie dziadka, od niej też usłyszał pierwsze w życiu baśnie. Kobieta wprowadziła go w tajemniczy świat literatury i sztuki. Andersen zapragnął być aktorem, dlatego w roku 1819 wyjechał do Kopenhagi. Uczęszczał tam do szkoły baletowej. Próbował się także jako śpiewak, niestety utracił piękny głos po przejściu mutacji. Artysta nie ukończył żadnej szkoły, dlatego patrzono na niego nieprzychylnie. Pomimo tego nie rezygnował ze swoich marzeń i walczył, aby zostać aktorem. W 1829 roku w końcu zadebiutował na deskach teatralnych i zagrał w sztuce zatytułowanej „Miłość na wieży Mikołaja”. Wtedy też zaczął pisać własne scenariusze. Krytycy odrzucali je, ponieważ Andersen nie miał odpowiedniego wykształcenia i popełniał liczne błędy.

Młody mężczyzna był jednak bardzo wytrwały, poświęcił dużo czasu na naukę, w końcu uzyskał stypendium i wreszcie skończył studia. Kiedy zdobył wykształcenie, całkowicie poświęcił się rozwijaniu swojej twórczości i zainteresowań. Zwiedził niemal całą Europę i jeszcze wiele innych wspaniałych miejsc. Miał jednak problemy osobiste. Często chorował, a dodatkowym problemem był jego stan emocjonalny. Andersen popadał w depresję, przeżywał liczne załamania nerwowe. Prawdopodobnie był biseksualistą, co także nie wprawiało go zapewne w optymistyczny nastrój, ponieważ musiał ukrywać swoje skłonności.

Andersen znany jest przede wszystkim jako twórca baśni. Pierwszy ich zbiór został wydany w roku 1835 i nosił tytuł „Baśnie opowiedziane dla dzieci”. Kolejne tomy publikował w latach następnych. Do najbardziej znanych baśni Andersena należą niewątpliwie: „Mała Syrenka”, „Brzydkie Kaczątko”, „Królowa śniegu” oraz „Świniopas”. Warto jednak dodać, że Andersen pisał przede wszystkim dla dorosłych czytelników. Jego debiut datuje się na rok 1822. Wydał wówczas cykl opowiadań „Młodzieńcze próby”. Był także twórcą licznych zbiorów wierszy, opowiadań oraz powieści (np. „Improwizator”, „Tylko grajek” i „OT”).

Hans Christian zmarł 4 sierpnia 1875 roku w Rolighed niedaleko Kopenhagi.

Podobne wypracowania do Hans Christian Andersen - biografia, życiorys